USG – profilaktyka przede wszystkim.

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej (w skrócie USG) jest to badanie obrazowe, które wykorzystuje odbijanie fal ultradźwięków do obrazowania tkanek i narządów wewnętrznych.

Jest to jedno z najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych. Badanie USG jest dla pacjentów całkowicie bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne. Można je powtarzać tak często, jak to jest konieczne. USG jamy brzusznej pozwala ocenić stan narządów wewnętrznych i wykryć nieprawidłowości w ich budowie i funkcjonowaniu. USG jamy brzusznej służy także do monitorowania leczenia nowotworów narządów jamy brzusznej oraz wykrywania przerzutów, jak również w diagnostyce chorób narządów rodnych u kobiet i gruczołu krokowego u mężczyzn. Jest to poza tym jedno z podstawowych badań, które wykonuje się u kobiet w ciąży, w celu sprawdzenia prawidłowości rozwoju płodu, jego wieku i płci, a także oceny wód płodowych i łożyska. Badanie USG wykonuje się najczęściej w pozycji leżącej chorego na plecach, lekarz rozprowadza specjalny żel na głowicy sondy, który wspomaga wysyłanie i odbieranie fal przez powierzchnię skóry. Następnie przesuwa się sondę w różnych kierunkach, w celu zobaczenia poszczególnych narządów wewnętrznych. Podczas dociskania głowicy do skóry nie powinno pojawiać się uczucie dyskomfortu.

Na wykonanie badania USG jamy brzusznej może nas skierować lekarz rodzinny, albo lekarz specjalizacji chorób wewnętrznych, na przykład gastrolog lub urolog. Dzięki temu badaniu można ustalić przyczynę na przykład wzdęć, przewlekłego bólu brzucha, nieprawidłowego funkcjonowania wątroby, można też wykryć kamienie w nerkach lub pęcherzyku żółciowym oraz wiele innych nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej. Powinniśmy poszukać gabinetu wykonującego usg jamy brzusznej Warszawa jest miastem gdzie znajdziemy najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Badanie powinno się również wykonać, jeżeli doznaliśmy urazu brzucha. W ramach profilaktyki zdrowotnej USG jamy brzusznej należy wykonywać raz na dwa lata. W ten sposób lekarz może obserwować stan narządów jamy brzusznej i w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości.