Problemy z głosem? Czas na wizytę u foniatry.

Foniatra to lekarz specjalista z dziedziny otolaryngologii, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń i chorób głosu oraz mowy u dzieci i osób dorosłych.

Jeżeli zaobserwujemy trudności z mówieniem, jąkanie, długotrwała chrypkę, powinniśmy zasięgnąć porady lekarza foniatry. Skierowanie do takiego lekarza wyda nam lekarz pierwszego kontaktu lub otolaryngolog, jeśli dostrzegą oni nieprawidłowości w mowie pacjenta. Foniatra przyjmuje też osoby po zabiegach operacyjnych (na przykład krtani lub strun głosowych) lub po udarach mózgu, które muszą przejść rehabilitację i na nowo nauczyć się mówić, a także osoby na co dzień nadwyrężające głos ze względu na wykonywany zawód (nauczyciele, wokaliści). Często problemy z głosem mają małe dzieci, które dopiero zaczynają naukę mówienia. Foniatra leczy zaburzenia głosu i mowy nabyte i wrodzone, jest również w stanie pomóc w dopasowaniu i prawidłowym założeniu aparatów słuchowych. Problemy z mową mogą pojawiać się z bardzo różnych powodów. Mogą one wynikać z wady w budowie narządu mowy, mogą tez pojawić się na skutek choroby bądź urazu. Do lekarza foniatry trafiają nie tylko pacjenci z wrodzonymi zaburzenia mowy czy nieprawidłowościami rozwojowymi.

Choroby krtani albo nieprawidłowe funkcjonowanie strun głosowych na przykład w wyniku przewlekłych infekcji, zmian nowotworowych czy zabiegów chirurgicznych także są podstawą do konsultacji foniatrycznej, a kłopoty z mową i głosem to skutek najróżniejszych nieprawidłowości w obrębie górnych dróg oddechowych: gardła, krtani, jamy ustnej, w tym języka, i nosa. Po zebraniu wywiadu lekarz foniatra przeprowadza badanie fizykalne jamy nosowo-gardłowej i krtani pacjenta. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to pacjent może zostać również poddany dodatkowym, bardziej specjalistycznym badaniom, np. audiometrii totalnej czy audiometrii impedancyjnej. Pacjent może również otrzymać zalecenie przyjmowania leków albo korzystania z różnego rodzaju zabiegów rehabilitacyjnych. W poważniejszych przypadkach foniatra może skierować chorego na zabieg operacyjny (wycięcie migdałków, tracheotomia, operacje podniebienia itd.). Wybór metody leczenia zależy od postawionej diagnozy. Jeżeli chcemy znaleźć specjalistę w stolicy wystarczy poszukać lekarza pod hasłem foniatra Warszawa. Szybko odnajdziemy gabinet specjalisty.