Ubezpieczenia dla medyków i placówek medycznych

Wiemy, że lekarze ciężko pracują, aby zapewnić dobrą jakość opieki zdrowotnej. Czasami jednak coś idzie niezgodnie z oczekiwaniami. Jeśli pacjent poniósł szkodę w wyniku zaniedbania lekarza lub jakiegoś innego członka zespołu medycznego, kluczowym może być posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia. Dzięki temu można zrekompensować pacjentowi poniesioną szkodę. Ubezpieczenie zapewni również dostęp do osobistego wsparcia regulacyjnego i medyczno-prawnego oraz porady, jeśli będzie potrzebna.

Podstawowe ubezpieczenia medyczne OC są obowiązkowe i obejmują osoby wykonujące zawody medyczne (między innymi: lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, farmaceutów). Zakres ubezpieczenia jest określony w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 22.12.2011 roku. Chroni ono przed konsekwencjami, które grożą za popełnienie błędu lub podjęcie złej decyzji, czy zaniechanie obowiązków.

Lekarz jest narażony na duże ryzyko roszczeń

Dla pacjenta lekarz jest tą osobą, która przywraca dobry stan zdrowia w dramatycznej sytuacji nagłej potrzeby medycznej. Niestety, błędów ludzkich nie da się całkowicie wyeliminować. Różne sytuacje mogą sprawić, że lekarz zostanie narażony na ryzyko roszczeń ze strony pacjentów, którzy ponieśli straty z powodu domniemanego lub rzeczywistego zaniedbania, błędu lub przeoczenia. W obecnej rzeczywistości pełnej sporów i rozpraw, roszczenia pieniężne mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa finansowego lekarza. Dlatego eksperci ds. ubezpieczeń zdrowotnych doradzają lekarzom ubezpieczanie się w kwestiach ochrony ich interesów zawodowych.

W kontekście błędów w sztuce lekarskiej, lekarze i placówki medyczne mogą zostać pociągnięte do bezpośredniej odpowiedzialności za własne zaniedbania. Zarządy mogą również zostać pociągnięte do odpowiedzialności „zastępczej” za zaniedbania pracownika. Odpowiedzialność pośrednia oznacza, że ​​strona ponosi odpowiedzialność nie za własne zaniedbanie, ale za zaniedbanie innej osoby. Zgodnie z prawem odpowiedzialności zastępczej każdy pracodawca (w tym szpitale) odpowiada za zaniedbania swoich pracowników. Tak więc każda placówka medyczna ponosi odpowiedzialność prawną za wszelkie błędy w sztuce lekarskiej popełnione przez lekarza, pielęgniarkę lub innych pracowników służby zdrowia w niej zatrudnionych.

Dodatkowym, ale bardzo ważnym rodzajem ubezpieczenia dla branży medycznej jest ubezpieczenie mienia. Wiele placówek medycznych przez długie lata kompletuje swoje wyposażenie, aby móc świadczyć kompleksowe usługi na najwyższym poziomie, z użyciem narzędzi najwyższej jakości i wykorzystaniem najnowszej technologii. Są to bardzo drogie sprzęty, które gwarantują kompleksową pomoc pacjentom. Warto więc poszerzyć pakiet ubezpieczeniowy, aby móc cieszyć się spokojem po godzinach pracy, kiedy gabinet jest już zamknięty. Właśnie ubezpieczenie mienia chroni w wypadku kradzieży czy niebezpiecznych sytuacji takich jak pożar lub zalanie.

Ubezpieczenia medyczne – należy i warto się ubezpieczyć

Lekarze są prawdopodobnie jedynymi profesjonalistami, którzy w trakcie wykonywania zawodu są tak bardzo narażeni się na ryzyko odpowiedzialności finansowej. Kwota, o którą mogą zostać pozwani, może być bardzo wysoka. Dlatego lekarze wymagają specjalnego ubezpieczenia, aby mogli chronić się zarówno finansowo, jak i prawnie, gdy są pozwani o zaniedbanie. Ze względu na fakt, że suma ubezpieczenia obowiązkowego (OC podstawowe) jest niska, biorąc pod uwagę ryzyko związane z wykonywaniem zawodu medycznego, warto zdecydować się na dobrowolne OC, które jest dodatkową formą zabezpieczenia oraz zadbać o ubezpieczenie mienia placówki.