Plastyka brzucha – czy warto?

Smukła i zgrabna sylwetka to współcześnie marzenie wielu osób. Niestety, ciąża czy szybka utrata kilogramów mogą zniweczyć je, przyczyniając się do pogorszenia wyglądu zewnętrznego, a w konsekwencji do obniżenia samopoczucia i narastania kompleksów, utrudniających często normalne funkcjonowanie. Odpowiedzią na tego rodzaju problemy jest natomiast plastyka brzucha. Czy warto poddać się zabiegowi i jakie efekty przynosi taka ingerencja?

Na czym polega operacja plastyczna brzucha?

Abdominoplastyka, bo tak właśnie nazywana jest w medycynie plastyka brzucha, sprowadza się do operacyjnego usunięcia nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej, zlokalizowanych w okolicy śródbrzusza i podbrzusza. W trakcie ingerencji chirurg dokonuje również plastyki mięśni, co znacząco wpływa na wygląd tej części ciała. Renomowana klinika medycyny estetycznej z Gdyni na stronie Plastyka brzucha – Abdominioplastyka w Derm Estetyka informuje o tym jak plastyka brzucha wygląda w praktyce. 

Warto podkreślić, że w niektórych przypadkach przeprowadzana jest wyłącznie miniabdominoplastyka. Pod tą nazwą kryje się korekcja części brzucha poniżej pępka. Zabieg ten jest znacznie mniej inwazyjny, co skraca okres rekonwalescencji i pozwala na szybszy powrót do pełnej sprawności.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg abdominoplastyki?

Na zabieg abdominoplastyki decydują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, borykający się z problemem nadmiaru tkanki tłuszczowej i obwisłą skórą w okolicy brzucha. Stan ten może być uwarunkowany:

  • szybką utratą kilogramów, powodującą rozciągnięcie fałdów skórnych,
  • ciążą, w wyniku której powłoki brzuszne uległy rozciągnięciu lub nastąpiło rozejście się mięśni.

Wskazaniem do plastyki brzucha będą również bolesne odparzenia skóry, zlokalizowane w zwisających fałdach. Warto podkreślić jednak, że tego rodzaju ingerencja nie może być traktowana jako metoda odchudzająca. Operacja plastyczna brzucha nie zastąpi bowiem zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej. 

Kiedy może odbyć się operacja plastyczna brzucha?

Jak już zostało wspomniane, na takie wsparcie decydują się bardzo często kobiety po okresie ciąży. Nic dziwnego, bowiem nadmiar skóry i rozciągnięte mięśnie proste brzucha obniżają walory estetyczne sylwetki, wpływając również na postrzeganie siebie i stając się podłożem silnych kompleksów. Plastyka brzucha możliwa jest jednak dopiero wówczas, gdy:

  • kobieta nie planuje kolejnej ciąży,
  • od porodu minęło już 6 miesięcy,
  • laktacja zakończyła się minimum pół roku wcześniej,
  • waga ciała została ustabilizowana, tzn. utrzymuje się na stałym poziomie przez kilka miesięcy.

Operacji plastycznej brzucha nie należy również poddawać się tuż po schudnięciu, gdyż takie działanie może przynieść tzw. efekt jo-jo. Nagłe przybranie kolejnych kilogramów i ich szybka utrata, zniwelują rezultaty operacji, przynosząc odwrotne do zamierzonych efekty.

Dlaczego warto poddać się plastyce brzucha?

Plastyka brzucha przynosi cały szereg wymiernych korzyści, o których warto wiedzieć, rozważając poddanie się tego rodzaju ingerencji chirurgicznej. Wśród nich najczęściej wymienia się:

  • wyraźną redukcję fałdów brzusznych,
  • usunięcie nieestetycznych rozstępów ze skóry,
  • poprawę struktury mięśni brzucha,
  • przywrócenie skórze odpowiedniej jędrności i poziomu napięcia.

Po ustąpieniu zasinienia i obrzęku pooperacyjnego pacjent może cieszyć się płaskim brzuchem, napiętą skórą i zgrabną sylwetką, a także znacznie lepszym samopoczuciem i komfortem, związanym z wyeliminowaniem ryzyka powstawania bolesnych odparzeń.

W której klinice wykonać plastykę brzucha?

Abdominoplastyka jest poważnym zabiegiem. Przed zdecydowaniem się na plastykę brzucha powinno udać się do specjalisty na konsultację. Warto postawić na sprawdzoną placówkę, która specjalizuje się w wykonywaniu plastyki brzucha, taką jak chociażby klinika Derm-Estetyka znajdująca się na ul. Stefana Batorego 7/35 w Gdyni (kontakt pod numerem telefonu 500 430 484). W trakcie specjalistycznej konsultacji należy przeanalizować nie tylko korzyści, ale również i ryzyko, jakie niesie ze sobą ingerencja chirurgiczna.

Czy efekty po plastyce brzucha są trwałe?

Na to pytanie z pewnością poszukuje odpowiedzi większość osób, zainteresowanych tego rodzaju wsparciem w walce o smukłą sylwetkę. Jak się jednak okazuje, abdominoplastyka jest jednorazowym zabiegiem, którego nie trzeba powtarzać w celu utrwalenia efektów. 

Co więcej, jej rezultaty wyglądają w pełni naturalnie, a wymodelowany brzuch pozwala pozbyć się uciążliwych kompleksów. Należy podkreślić jednak ogromne znaczenie odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Ich zaniechanie może bowiem doprowadzić do nawrotu problemu, niwelując tym samym rezultaty ingerencji chirurga.