Miód manuka – jakie ma właściwości i jak go jeść?

Miód manuka to w ostatnich latach prawdziwy hit wśród naturalnych produktów o działaniu prozdrowotnym. Jest nazywany „płynnym złotem”, co doskonale odzwierciedla jego wyjątkowość. Powstaje dzięki kwiatom i nektarowi krzewu manuka, który występuje jedynie na obszarze Nowej Zelandii i południowo-wschodniej Australii. Jest kojarzony przede wszystkim ze względu na swoje dobroczynne działanie przy trudno gojących się ranach i infekcjach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat miodu manuka i innych jego właściwości, czytaj dalej!

Wyjątkowe właściwości miodu manuka

Miodowi manuka przypisuje się wyjątkowe, prozdrowotne właściwości. W odróżnieniu od innych tego rodzaju produktów, wyróżnia się wysoką zawartość MGO (methylglyoxalu), który decyduje o szerokim spektrum charakterystycznych dla produktu właściwości zdrowotnych. W tradycyjnych miodach znajdziesz do 10 megagramów MGO na 1 kilogram. W miodzie manuka stężenie jest od 10 do nawet 50 razy wyższe!

Miód manuka korzystnie wpływa na przewód pokarmowy, skórę i układ oddechowy. Wykazuje również działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Stosuje się go w leczeniu chorób układu pokarmowego (np. zakażenia błony śluzowej jelit, żołądka czy refluksie) i wykorzystuje w trakcie leczenia stanów zapalnych skóry, a także trudno gojących się ran i owrzodzeń. Ponadto miód manuka sprawdza się doskonale  jako wzbogacenie diety w profilaktyce nowotworowej. Co więcej, wywiera  pozytywny wpływ na układ immunologiczny, obniża ciśnienie, poprawia właściwości reologiczne krwi, chroni wątrobę i działa przeciwmiażdżycowo.

Jak jeść miód manuka?

Miód manuka najlepiej sprawdza się wtedy, gdy spożywa się go dwie łyżeczki dziennie na czczo, rano albo wieczorem (tuż przed zaśnięciem). Można włączyć go także do pokarmów lub rozpuścić w szklance wody z dodatkiem soku z cytryny. Co więcej, można wykorzystywać  go w kuracji przeciwtrądzikowej. Usprawniania także gojenia się zmian na skórze. W takiej sytuacji należy nałożyć go na leczone miejsca dwa razy dziennie i w miarę możliwości przykryć je opatrunkiem. W początkowej fazie takiej kuracji dolegliwości skórne mogą się nasilić, ale już po kilku dniach widoczna jest zwykle wyraźna poprawa.

Czy istnieją przeciwwskazania do korzystania z miodu manuka?

Miód manuka na pewno nie powinien być spożywany przez osoby chorujące na cukrzycę. Należy także pamiętać, że cechuje się wysoką kalorycznością, dlatego jedzenie jego dużych ilości może prowadzić do nadwagi.