Osocze bogatopłytkowe i jego wykorzystanie w medycynie estetycznej

Osocze bogatopłytkowe to prawdziwe dobrodziejstwo medycyny zarówno tej tradycyjnej, jak i estetycznej. Jego skład sprawia, że regeneracja tkanek następuje bardzo szybko. Jednocześnie zabiegi z użyciem osocza bogato płytkowego są całkowicie bezpieczne dla pacjenta, ponieważ materiał ten pochodzi od niego samego. Jak wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe w medycynie?

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe jest preparatem wytwarzanym z krwi. Jego skład decyduje o niesamowitych właściwościach.

Jak wskazuje nazwa, w osoczu znajduje się bardzo dużo płytek krwi. W momencie skaleczenia szybko gromadzą się one i zasklepiają uszkodzone naczynie krwionośne, tamując upływ krwi. Wytwarzają też składniki, które mają za zadanie stymulować rany do szybkiego gojenia. Dotyczy to szczególnie tkanek mięśniowych, budujących naczynia krwionośne oraz tkanki łącznej.

Medycyna nauczyła się wykorzystywać te właściwości osocza bogatopłytkowego w innych miejscach ciała – nie tylko tych, które uległy uszkodzeniu mechanicznemu. Podaje się je wszędzie tam, gdzie konieczna jest szybka naprawa tkanki. Szczególnie często z osocza bogatopłytkowego korzystają ortopedia i medycyna sportowa, bo preparat ten doskonale sprawdza się w przywracaniu sprawności narządów ruchu po urazach, np. naderwaniach ścięgien.

Osocze bogatopłytkowe oddziałuje też na tkankę skórną. Jak? O tym opowiada specjalista z Kliniki Chęciński:

„Pod wpływem czynników wzrostu obecnych w osoczu bogatopłytkowym włókna kolagenowe się odbudowują, a skóra odzyskuje jędrność, elastyczność i gładkość. Osocze pozwala też zniwelować rozstępy czy blizny potrądzikowe”.

Osocze bogatopłytkowe w służbie medycyny estetycznej

Osocze bogatopłytkowe działa miejscowo. Oznacza to, że aby zregenerować głębokie warstwy skóry, trzeba wprowadzić preparat właśnie tam.

W tym celu wykonuje się mezoterapię. Polega ona na drobnych nakłuciach, podczas których wprowadza się preparat regeneracyjny wprost do głębokich warstw skóry. To właśnie od ich kondycji zależy wygląd cery. Z wiekiem włókna kolagenowe regenerują się coraz wolniej, co uwidacznia się jako zmarszczki, wiotkość i opadanie skóry.

Iniekcje osocza bogatopłytkowego mogą być stosowane pomocniczo przy innych zabiegach medycyny estetycznej – tych bardziej inwazyjnych. Służą do przyspieszenia gojenia i tym samym skrócenia czasu rekonwalescencji.

Osocze bogatopłytkowe wykazuje działanie regenerujące i stymulujące także na cebulki włosów. To pozwala stosować je u osób, które borykają się z utratą owłosienia lub jego powolnym wzrostem.

Osocze bogatopłytkowe nie tylko sprzyja odbudowie włókien kolagenowych, ale też umożliwia tworzenie nowych naczyń krwionośnych. To sprawia, że „nowa skóra” jest lepiej odżywiona i dotleniona wewnętrznie, a dzięki temu zdrowsza i widocznie promienna.