Jaki lekarz leczy chrapanie? Pomoże Ci laryngolog

Chrapanie to uciążliwa nocna dolegliwość, której nie można bagatelizować. W grę nie wchodzi tu bowiem komfort partnera lub partnerki, ale przede wszystkim Twoje zdrowie. Jeśli zatem towarzyszy Ci chroniczny problem z chrapaniem, to najwyższy czas, by umówić się na wizytę u laryngologa.

Chrapanie – laryngolog postawi diagnozę

Laryngolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu, zapobieganiu i leczeniu infekcji występujących w obrębie głowy, szyi i górnych dróg oddechowych. Oprócz tego w jego kompetencji leży również zajmowanie się zaburzeniami zmysłów, takich jak słuch, węch, smak oraz równowaga. Bezpośrednią przyczyną chrapania są zwężenie gardła oraz wprawienie w drganie wiotkich ścian górnych dróg oddechowych. Zatem pierwszy lekarzem, z którym powinny kontaktować się osoby borykające się z chronicznym chrapaniem, jest laryngolog – Wrocław i okolice to możliwość odbycia wizyty w gabinecie Otomedic.

Jakie są przyczyny chrapania?

Przyczyny chrapania mogą leżeć znacznie głębiej niż w zwężonym gardle i być skutkiem poważniejszych chorób. Poznaj potencjalne przyczyny tej nocnej dolegliwości i przekonaj się, dlaczego nie należy jej lekceważyć.

Wady anatomiczne

Inne wady anatomiczne mogą powodować chrapanie u dzieci, a inne u osób dorosłych. U dzieci najczęściej dotyczą one przerostu migdałków podniebiennych lub trzeciego migdałka. Natomiast wady anatomiczne, które wywołują chrapanie u dorosłych to m.in.:

  • skrzywienie przegrody nosowej,
  • przerost nasady języka,
  • przerost języczka,
  • wydłużone i wiotkie podniebienie miękkie,
  • obrzęk małżowin nosowych,
  • polipy nosa.

Infekcje

Infekcje mogą wywoływać chwilowe lub sezonowe chrapanie. Może ono występować przy przeziębieniach, zapaleniu krtani, zapaleniu zatok czy alergiach.