Współcześnie usuwanie żylaków nie musi być skomplikowaną operacją

Zbliża się lato i wiele osób z niecierpliwością czeka na zmianę zimowych warstw ubrań na szorty, sukienki i kostiumy kąpielowe. Dla osób, których nogi są pokryte żylakami, taka garderoba jest powodem do zmartwień.

Na szczęście współczesna branża kosmetyczna i medycyny estetycznej jest tak zaawansowana, że bez problemu radzi sobie z tym defektem urody,  nowa minimalnie inwazyjna procedura chirurgii laserowej może zmienić życie wielu osób. Żylaki są wydatnymi żyłkami, które utraciły zdolność do recyrkulacji krwi. W wyniku wadliwego działania tych żył grawitacja powoduje gromadzenie się krwi w tych wybrzuszonych, niebiesko wyglądających żyłach, które mogą być widoczne na powierzchni skóry. Żylaki mogą powodować dyskomfort oraz inne dolegliwości, takie jak swędzenie, pulsowanie, obrzęk, ból oraz zmęczenie i ciężkość nóg. Zasadniczo ryzyko wystąpienia żylaków jest związane z otyłością, ciążą lub problemami z krążeniem, ale innym czynnikiem może być również uwarunkowanie genetyczne. Do niedawna sposobem na leczenie żylaków była jedynie operacja polegająca na usunięciu niewłaściwych żył lub odcięciu dopływu krwi do żył poprzez wstrzyknięcie chemikaliów do naczynia, procedura ta zwana jest skleroterapią. Usunięcie żył, zwane strippingiem, odbywa się w znieczuleniu ogólnym i obejmuje nacięcie w pachwinie, a także wiele małych nacięć w dolnej części nogi.

Zabiegi te wymagają pobytu w szpitalu i często są bolesne.

Obecnie mamy do dyspozycji małoinwazyjne zabiegi z użyciem lasera, takie jak laserowe usuwanie żylaków. W trakcie zabiegu do żyły wprowadza się mały, cienki cewnik. Energia lasera jest podawana do wnętrza nieprawidłowo działającej żyły, a ciepło uszczelnia ją. Inne zdrowe żyły przejmują kontrolę nad prawidłowym przepływem krwi w nodze. Leczenie jest również przyjazne dla pacjenta, ponieważ można je przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych, nacięcie można przykryć opaską, a ból po zabiegu jest tak łagodny, że można go zredukować za pomocą leków przeciwbólowych. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do domu i wykonywania normalnych zajęć. Jedną z głównych zalet takiego zabiegu jest szybkość a także fakt, że rekonwalescencja twa stosunkowo krótko.