W jakim celu zleca się wizytę u neurologa dziecięcego

Dziecięcy neurolog to lekarz zajmujący się chorobami i stanami wpływającymi na układ nerwowy dziecka.

Na przykład, jeśli twoje dziecko ma napady padaczkowe, opóźnioną mowę, słabe napięcie mięśniowe lub częste bóle głowy, twój pediatra może poprosić neurologa o ocenę stanu małego pacjenta. Ten typ neurologa specjalizuje się w kontaktach z dziećmi od urodzenia do wieku nastoletniego. W niektórych przypadkach neurologowie dziecięcy mogą pracować jako część zespołu z lekarzem podstawowej opieki nad dzieckiem i pediatrą zajmującym się rozwojem, aby opracować plan leczenia dla dziecka, jeśli ma ono jakieś trudne lub poważne objawy medyczne. Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mogą spotkać się z neurologiem dziecięcym, aby poradzić sobie z problemami sensorycznymi lub behawioralnymi związanymi z autyzmem. Neurolodzy dziecięcy diagnozują i leczą różne stany chorobowe, napadami, urazami głowy lub osłabieniem mięśni. Opracowują również plany leczenia i pomagają zarządzać opieką nad dziećmi, które cierpią na takie zaburzenia, jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) i autyzm. Dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, takimi jak opóźnienia mowy, opóźnienia ruchowe oraz problemy z koordynacją, mogą również zostać skierowane do neurologa. Neurolog może również leczyć dzieci z trudnościami w uczeniu się lub opóźnieniami w nauce.

Czasami lekarz pediatra może poprosić o zabranie dziecka do neurologa w celu wykluczenia poważnych problemów zdrowotnych.

Jeśli twoje dziecko potrzebuje wizyty u neurologa dziecięcego, zwykle inny lekarz skieruje na wizytę. Po ocenie neurolog może zlecić dodatkowe badania w celu wykluczenia lub zdiagnozowania chorób. Lekarz neurolog dziecięcy często diagnozuje i leczy wiele chorób i zaburzeń, takich jak napady padaczkowe, problemy z mięśniami, takie jak dystrofia mięśniowa lub neuropatia, bóle głowy, w tym migreny i wstrząsy mózgu, zaburzenia behawioralne, w tym zespół deficytu uwagi / nadpobudliwości (ADHD), zespół tików i zespołu Tourette’a oraz problemy ze snem, autyzm, zaburzenia rozwojowe, w tym porażenie mózgowe, opóźniona mowa i problemy z koordynacją, stwardnienie rozsiane, a także zapalenie opon mózgowych i mózgu.