W jaki sposób powstaje chleb i inne pieczywo?

Tego w jaki sposób i w jakich konkretnych etapach powstaje chleb mogą uczyć się już dzieci w przedszkolu, dlatego też, wyjdźmy z założenia, że każdy z nas wie jak powstaje chleb, jednak dla przypomnienia opiszmy sobie krok po kroku od początku do samego końca cały proces powstawania chleba.

Pierwszym krokiem będzie oczywiście stworzenie mąki z ziaren zbóż. Tutaj wybór jest duży, jednak najczęściej stosuje się mąkę żytnią (robioną z żyta), mąkę pszenną (robioną z pszenicy) lub mąkę mieszaną wieloziarnistą, która jest po prostu odpowiednią mieszanką wszystkich zbóż. Z takiej mąki w połączeniu z wodą powstaje ciasto, które następnie trzeba odpowiednio wyrobić. Niejednokrotnie dodaje się do ciasta drożdże by mógł zajść proces fermentacji alkoholowej. Nie jest to jednak konieczne i często piecze się chleb tylko z połączenia mąki z wodą, po uprzednim odpowiednim wyrobieniu ciasta. Do ciasta mogą być też dodawane różnego rodzaju przyprawy, ziarna czy inne nasiona, która w skuteczny sposób mogą podnieść walory smakowe gotowego produktu. W jaki sposób powstaje chleb i inne pieczywo?

Każda z piekarni posiada swoje unikalne receptury na ciasto, a także na sam proces wypieku.

Ponadto większość piekarni, tych większych maksymalnie stara się zautomatyzować i usprawnić proces produkcji ciasta, a także późniejszego wypiekania pieczywa. To między innymi innowacyjne technologie pozwalają na to, by każdego ranka, zwykły kowalski mógł znaleźć w swoim lokalnym sklepie świeże, a niejednokrotnie jeszcze ciepłe pieczywo. Obecnie istnieją również specjalne plebiscyty, które są w stanie wyłonić najlepsze piekarnie w danym mieście. Takim plebiscytem są między innymi Orły Piekarnictwa. Plebiscyt ten polega na zebraniu wszystkich opinii z sieci, ze ściśle określonych stron, a następnie wyliczeniu średniej ważonej dla każdej zgłoszonej piekarni. Jeśli więc chcesz wesprzeć Piekarnie w Bydgoszczy w tym plebiscycie, to nie zwlekaj, wejdź na jedną ze stron i wystaw odpowiednią opinię.