USG jamy brzusznej – kiedy i u kogo je wykonać?

Na przestrzeni lat zmagamy się z różnego rodzaju kłopotami zdrowotnymi. Nawet jeśli nic nam nie dolega, koniecznie należy wykonywać regularne badania okresowe. Nie tylko morfologię, ale również badania usg jamy brzusznej. Badania obrazowe czy też badania radiologiczne są niezwykle ważnym elementem w procesie diagnostyki. Kiedy warto udać się do lekarza kardiologa? Dowiesz się z naszego artykułu.

Radiolog – Warszawa

Nietrudno się domyślić, że największy dostęp do specjalisty jest właśnie w stolicy. Jeśli jest ci potrzebny lekarz radiolog warszawa spełni twoje oczekiwania. By wybrać odpowiedniego specjalistę, warto zapoznać się z opiniami innych pacjentów, jak również ze specjalizacją danego lekarza (najczęściej informacje o specjaliście udostępnia na przykład centrum medyczne, w którym przyjmuje). Polecanym specjalistą z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej w Warszawie – szczególnie w przypadku USG piersi – jest dr Mikołaj Drab.

Kiedy należy wykonać USG jamy brzusznej?

Na USG jamy brzusznej zwykle kieruje lekarz rodzinny, zaniepokojony nieprawidłowymi wynikami morfologii lub objawami, jakie zgłasza pacjent. Badanie USG może dotyczyć różnych części ciała: USG układu moczowego, USG tarczycy, USG jąder. Jest to podstawowe nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które służy do wykrywania zmian chorobowych w narządach.

Kiedy będzie potrzebna konsultacja radiologa w zakresie USG jamy brzusznej? Przede wszystkim wtedy, gdy pojawiają się bóle w obrębie brzucha. Są to badania diagnostyczne, na podstawie których lekarz podejmie dalsze decyzje – dotyczące leczenia lub pogłębionej diagnostyki (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa itd.).

Powodem, dla którego należy wykonać USG brzucha, są również wszelkiego rodzaju problemy z układem trawiennym, a więc biegunki, zaparcia, wzdęcia. Dość poważnym sygnałem alarmowym jest pojawienie się żółtaczki. Z kolei u dzieci warto wykonać USG jamy brzusznej w przypadku uporczywych i bolesnych kolek. Warto zwracać uwagę również na takie objawy, jak powiększenie obwodu brzucha, jego tkliwość lub twardość powłok brzusznych (można to wyczuć samodzielnie). Oczywiście USG brzucha należy wykonać również w przypadku doznania urazu.

Jak przygotować się do badania USG brzucha?

Co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można spożywać posiłków. W praktyce badanie USG odbywa się więc najczęściej na czczo. Poprzedniego dnia należy zachować lekkostrawną dietę. Jeśli pacjent cierpi z powodu wzdęć, to może zażyć leki. Poza tym nie ma żadnych szczególnych zaleceń, jeśli chodzi o przygotowanie się do USG. Oczywiście wszelkie wątpliwości warto rozwiać u lekarza kierującego lub podczas zapisywania się na badanie.