Soczewki jednodniowe zamiast okularów

Po podjęciu decyzji o noszeniu kontaktów musisz przemyśleć, które soczewki są najlepsze dla Ciebie i Twojego stylu życia. Lekarz okulista może pomóc w podjęciu tej decyzji.

Istnieją trzy główne rodzaje soczewek kontaktowych, które różnią się w zależności od okresu noszenia: jednodniowe, tygodniowe i miesięczne. Soczewki kontaktowe jednodniowe są przeznaczone do noszenia tylko przez jeden dzień. Rano otwierasz nowe opakowanie i wyrzucasz je przed pójściem spać w nocy. Soczewki tygodniowe mają dłuższy okres użytkowania, od jednego do dwóch tygodni, w zależności od marki. Są wielokrotnego użytku i co noc przechowujesz je w futerale ze świeżym roztworem. Natomiast miesięczne soczewki mają jeszcze dłuższy okres zużycia wynoszący jeden miesiąc. Podobnie jak cotygodniowe co noc przechowujesz je w świeżym roztworze. Jeśli chodzi o dbanie o oczy i wygodę, to soczewki jednodniowe wymagają najmniejszej uwagi. Wszystko, co musisz zrobić, to rano otworzyć nową paczkę i wyrzucać je każdej nocy przed snem. Wymaga to upewnienia się, że zawsze masz pod ręką odpowiedni zapas soczewek. Z drugiej strony cotygodniowe i miesięczne kontakty wymagają większej konserwacji. Na początku okresu noszenia otwierasz nowe opakowanie i używasz ich codziennie, co oznacza, że musisz przepłukać soczewki czystym roztworem kontaktowym przed ich odłożeniem na noc. Za każdym razem, gdy wkładasz kontakty, powinieneś je opłukać i osuszyć.

Jeżeli używasz cotygodniowym i miesięcznym soczewek, musisz także mieć płyn do soczewek kontaktowych upewniając się, że masz miejsce do przechowywania i pamiętaj o zapakowaniu go w podróż.

Musisz także wiedzieć, kiedy otwierasz nową parę kontaktów, aby mieć pewność, że zmienisz je na czas i unikniesz nadmiernego zużycia, co może zagrozić zdrowiu oczu. Ceny soczewek mogą się nieco różnić w zależności od marki, wielkości opakowania i tego, czy soczewki jednodniowe mają dodatkowe funkcje, takie jak korekta astygmatyzmu. Codzienne kontakty są doskonałym wyborem dla wielu różnych typów ludzi. Są zalecanym przez lekarza wyborem do codziennego użytku. Chociaż kosztują więcej, są niezwykle wygodne i najbezpieczniejsze dla zdrowia oczu.