Jak wybrać buty do biegania?

Bieganie to jedna z najbardziej efektywnych form aktywności fizycznej, ale żeby odczuć prawdziwe efekty biegania, trzeba się do niego dobrze przygotować. Ważna jest nie tylko motywacja, ale też właściwe buty do biegania.

Buty do biegania – jaki rozmiar kupić?

Bieganie jest bardzo wymagającą i jednocześnie wyczerpującą dyscypliną sportu, więc dobór odpowiedniego obuwia to w tym przypadku kluczowa sprawa. Stawy skokowe, kolanowej i biodrowe są wyjątkowo obciążone podczas biegania, a w źle dobranych butach cierpi również Twój kręgosłup. Buty do biegania muszą mieć odpowiedni rozmiar, bo wtedy gwarantują właściwe podparcie stóp. Mylne jest przekonanie, że takie obuwie powinno być większe. Jest wręcz przeciwnie. Z dwojga złego, lepiej kupić nieco mniejsze buty, które rozciągną się w trakcie użytkowania, niż buty zbyt duże. Podczas biegu stopa przesuwa się do przodu, a palce uderzają w czubki butów i mocno się obcierają. W konsekwencji można się nabawić tylko bolesny otarć i nagniotków, a to skutecznie zniechęci do dalszych treningów.

Oczywiście oprócz rozmiaru ważny jest też model butów. Każda stopa ma inną budowę. Z reguły wyróżniamy 3 typu podbicia stóp – normalne, wysokie i niskie. W przypadku wysokiego podbicia konieczny jest wybór butów z amortyzacją. Osoby mające normalne podbicie mogą wybrać dowolny model butów, natomiast te o niskim podbiciu powinny zdecydować się na buty ze stabilizacją.

Materiał wykonania butów do biegania

Buty do biegania mogą, a nawet powinny być wykonane z innych materiałów, niż obuwie codzienne. W większości poradników zakupowych zaleca się, by wybierać buty ze skóry, ale oczywiście ma to zastosowanie tylko w przypadku butów do pracy czy na co dzień. Buty do biegania powinny być wykonane z materiałów syntetycznych. Takie materiały są lżejsze, a dodatkowo bardzo dobrze amortyzują stopy, pozwalają na cyrkulację powietrza i cechują się dużą wytrzymałością. W butach do biegania na lato mogą się też pojawić wstawki z perforowanej tkaniny ułatwiającej odprowadzanie nadmiaru ciepła.

Sposób wiązania lub zapinania butów

Buty do biegania są z reguły wiązane, ale nie brakuje też modeli zapinanych na rzepy. Mimo wszystko to wiązane buty do biegania wypadają znacznie lepiej, bo ich szerokość oraz kształt można łatwo dopasować do kształtu i wielkości stóp – wystarczy tylko zacisnąć lub poluzować wiązanie. Jedne i drugie modele obuwia do biegania możesz porównać na 7buty.pl/meskie/buty-do-biegania.

Marka butów do biegania

Każda marka oferująca buty do biegania będzie przekonywała swoich klientów, że to jej obuwie jest najlepsze, ale jaka jest prawda, to każdy wie. Nie ma jednego producenta gwarantującego najlepsze buty do biegania. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, aczkolwiek warto postawić na buty od sprawdzonych firm. Im bardziej znany jest producent obuwia, tym lepsza jest jakość jego butów. Dobre buty biegowe produkują między innymi firmy adidas, Puma, Reebok, Nike oraz marki Mizuno i Salomon.

Kolor i fason butów do biegania

Obuwie do biegania musisz dobrać do kształtu swoich stóp, przy czym ważny będzie tutaj szczególnie kształt kostki. Jedna osoba ma mocno wystająca kość pięty, natomiast inna wąskie i kościste stopy. Wybierając buty do biegania, zwróć uwagę na wysokość oraz kształt zapiętka. Zapiętki nie mogą ocierać kostek – te elementy powinny być wykonane z delikatnych materiałów i dobrze przylegać do stóp.

Jeśli chodzi o kolor, to tutaj obowiązuje pełna dowolność. Możesz dobrać kolor butów pod kolor stroju do biegania lub w kolorze kontrastującym. Pamiętaj jednak, że na niektórych kolorach szczególnie widać zabrudzenia. Białe i czarne buty będą się brudziły najszybciej i szybciej „dopomną się” o czyszczenie lub pranie. Jeśli już jesteśmy w tematyce prania, to warto wspomnieć, że w sprzedaży są buty, które można prać w pralce, a z takim modelem oszczędzisz czas i zapewnisz sobie większy poziom higieny.

Buty do biegania wykonane w nowoczesnej technologii

Producenci obuwia stosują wiele nowoczesnych technologii ułatwiających bieganie i poprawiających poziom komfortu podczas treningów. Jedną z takich technologii jest wielowarstwowa podeszwa gwarantująca wysoki stopień amortyzacji. Budowa takiej podeszwy pozwala chronić stawy i kręgosłup przed obciążeniami. Nowoczesne technologie mają swoje zastosowanie również w produkcji tkanin. Nowoczesne techniczne tkaniny nie nasiąkają wodą, a w razie potrzeby świetnie ją odprowadzają, przez co stopy są przez cały czas suche, a namnażanie bakterii jest ograniczone do minimum. Porównaj takie buty na portalu 7BUTY i znajdź model dla siebie.