Nadpotliwość – sposoby na nadmierne pocenie się

Z nadmierną potliwością zmaga się około 1% populacji ale latem lub w stresujących sytuacjach każdemu zdarza się narzekać na potliwość rąk, pach i innych problematycznych partii ciała. Plamy potu nie tylko zaniżają samoocenę ale mogą też stwarzać problemy w budowaniu relacji w życiu prywatnym i służbowym. Jak sobie radzić z nadpotliwością?

Przyczyny nadpotliwości
Pocenie się jest naszym naturalnym mechanizmem termoregulacji i ma na celu schłodzenie zbyt rozgrzanego ciała np. podczas wysiłku fizycznego lub podczas przebywania w wysokich temperaturach. Wzmożone pocenie się pojawia się najczęściej w wyniku wzburzenia emocjonalnego, zdenerwowania, zaburzeń gospodarki hormonalnej, gorączki, ciąży, menopauzy oraz jest związane z niektórymi chorobami takimi jak: malaria, gruźlica, cukrzyca, wirus HIV i nowotwory. Nadmierna potliwość doczekała się nadania nazwy i jest określana jako hiperhydroza.

Sposoby na pocenie się

Preparaty z apteki i drogerii
Jest kilka metod walki z potliwością. Można wybrać preparaty stosowne doustnie lub zewnętrznie. W aptece dostaniemy tabletki na nadmierne pocenie się oraz zioła do zaparzania, w których składzie znajdziemy m.in. wyciąg z szałwii, mięty, kory dębu, liści orzecha włoskiego, rumianku, kory brzozy. Produkty te zalecane są na nadpotliwość stóp, dłoni, pleców. Miejscowo można stosować tzw. blokery potu czyli antyperspiranty. Jak one działają? Blokują gruczoły potowe dzięki czemu hamują pocenie się. Dużą skutecznością wyróżniają się antyperspiranty zawierające sole glinu, które są skuteczne nawet przez kilka dni. Nie wolno ich stosować na skórę podrażnioną lub bezpośrednio po depilacji gdyż mogą powodować pieczenie i zaczerwienienie. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się naturalny antyperspirant zawierający ałun potasowy tzw. kryształ. Jak działa? Ałun działa antybakteryjnie, antyseptycznie i ściągająco i może być stosowany do skóry wrażliwej lub po depilacji. W dużej mierze antyperspiranty bez aluminium i bez alkoholu bazują na tym składniku.

Na pocenie się stóp z kolei można zastosować specjalnie przeznaczone do tego celu kosmetyki i wyroby medyczne, które neutralizują nieprzyjemny zapach oraz hamują nadpotliwość. Wygodne w użyciu są antyperspiranty do stóp oraz dezodoranty do butów w sprayu ale w aptece kupimy również krem do stóp redukujący potliwość oraz puder na nadmierną potliwość.

Specjalne zasypki i talki do skóry pomogą uniknąć odparzeń, obtarć i podrażnień jeżeli nadpotliwość pojawia się w takich miejscach jak wewnętrzna strona ud, skóra pod biustem oraz fałdy skóry.

Jonoforeza na potliwość
W gabinetach rehabilitacyjnych możemy poddać się zabiegom jonoforezy, które pomagają na potliwość rąk, stóp i dłoni. Zabieg jonoforezy trwa od 10 do 15 minut i polega na umieszczeniu np. dłoni w kuwecie wypełnionej wodą lub specjalnym roztworem, przez które przepuszczany jest prąd o niskim natężeniu. Podczas jonoforezy dochodzi do rozrywania kanałów jonowych w gruczołach potowych pod wpływem prądu co ma ograniczać nadpotliwość. Wbrew obawom wielu osób zabieg jest bezbolesny a pacjent odczuwa jedynie lekkie mrowienie. Aby jonoforeza była skuteczna należy wykonać serię około 10 zabiegów.

Botoks na potliwość
Z kolei w gabinetach medycyny estetycznej można skorzystać z botoksu. Jak się okazuje wstrzyknięcie podskórne toksyny botulinowej paraliżuje gruczoły potowe. Jest to szczególnie polecane osobom, u których hiperhydroza odbija się na życiu zawodowym i prywatnym. Wiele znanych osób publicznie przyznało się do korzystania z tej metody. Jak wygląda leczenie potliwości toksyną botulinową? W problematycznym miejscu, np: na wewnętrznej stronie dłoni wykonuje się kilkadziesiąt wkłuć i wstrzyknięć. Jest to niestety bolesne ale efekt utrzymuje się nawet 12 miesięcy. Minusem jest wysoka cena zabiegu, który nie jest refundowany przez NFZ.

Kolejną inwazyjną metodą jest leczenie chirurgiczne czyli sympatektomia. Jest to operacja w znieczuleniu ogólnym wykonywana po stwierdzeniu przez lekarza nadpotliwości pierwotnej dłoni, przedramion, ramion i pach – sympatektomia piersiowa lub nadmiernej potliwości stóp – sympatektomia lędźwiowa. Podczas operacji usuwane są elementy pnia współczulnego oraz nerwy. Jest to bardzo skuteczna metoda leczenia nadmiernej potliwości jednak jest też najbardziej ryzykowna. Po pierwsze sama operacja może się nie udać, po drugie może wywołać efekty uboczne takie jak piekący ból odczuwalny nawet do 2-4 tygodni i po trzecie po sympatektomii może pojawić się potliwość zastępcza zlokalizowana na twarzy, plecach, klatce piersiowej.

Domowe sposoby na pocenie się
Nasze codzienne nawyki mają duży wpływ na to czy pocenie się będzie dla nas męczące i krępujące. Poniżej kilka ważnych zasad. Co robić, żeby hamować nadpotliwość i powstawanie brzydkiego zapachu potu?

  • warto zrezygnować z kawy, alkoholu i ostrych przypraw w diecie
  • trzeba dbać o regularną higienę
  • lepiej wybierać ubrania z włókien naturalnych, o luźnym fasonie
  • należy regularnie zmieniać ubrania i obuwie
  • warto wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy
  • można robić kąpiele ziołowe dłoni i stóp z kory dębu, mięty, liści orzecha włoskiego, szałwii, rumianku, kory brzozy
  • trzeba unikać stresu, napięcia i lęku