Jak walczyć z nieświeżym oddechem?

Nieprzyjemne zapachy z jamy ustnej przeważnie wynikają z nieprawidłowej higieny. Oprócz regularnego szczotkowania zębów należy chodzić do stomatologa na wizyty kontrolne, często zmieniać szczoteczki, używać nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. Przyczyny mogą jednak wynikać z innych czynników, które należałoby zminimalizować.

Właściwa higiena jamy ustnej

Nieprzyjemne zapachy mogą pochodzić z dziąseł i uzębienia, ale także z krypty migdałów oraz tylnej części języka, która słabo jest oczyszczana przez ślinę. W tych miejscach gromadzą się resztki jedzenia. Nieświeży oddech generują także choroby zębów, stany zapalne dziąseł, błędnie wykonane zabiegi stomatologiczne, ropnie i zanieczyszczone protezy. Nieprzyjemne zapachy czasem są wyczuwalne przez cały dzień, a w innych przypadkach tylko w określonej porze. Przeważnie efekt pogłębia zaniedbywanie higieny jamy ustnej. Zbyt rzadkie szczotkowanie prowadzi do gromadzenia się kamienia nazębnego. Z kolei w nieusuniętych resztkach jedzenia pojawiają się bakterie i grzyby, co może być przyczyną próchnicy, choroby dziąseł i śluzówki generujących nieprzyjemny zapach.

Dogłębne poznanie przyczyny

Leczenie nieświeżego oddechu uzależnione jest od tego, skąd on pochodzi. Higiena powinna dotyczyć nie tylko zębów, ale także tylnej części języka, w której gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Jeśli nie pomaga zwykłe szczotkowanie, należy spróbować nici dentystycznych, płynów do płukania jamy ustnej, gum do żucia, pastylek lub innych preparatów. Brak poprawy prawdopodobnie będzie oznaczał, że przyczyna nie tkwi w higienie. W przypadku zapachów wywołanych chorobami gardła, zatok lub migdałków wymagana jest wizyta u laryngologa. Nieprzyjemny zapach wynikły ze zgagi lub bólów brzucha powinien być z kolei konsultowany z gastrologiem.

Co może pomóc, a czego lepiej unikać?

Nieświeży oddech można zwalczać różnymi preparatami. Niektóre z nich zawierają cynki i sole sodowe, inne mają w sobie wyciąg z mentolu, szałwii, tymianku i olejek miętowy. Można także stosować probiotyki, które mają pozytywnie działające kultury bakterii. Wybrane preparaty wolno przyjmować tylko doraźnie. Nieprzyjemne zapachy nasilają się także przez produkty takie jak czosnek, cebula, chrzan i pikantne potrawy. Pracownik praktyki stomatologicznej ES Dentica w Tychach tłumaczy: „Sposobem na utrzymanie świeżego oddechu jest regularne odwiedzanie dentysty, częsta wymiana szczoteczki do zębów oraz dbanie o prawidłowe pH w jamie ustnej”.