Jak dostrzec depresję u nastolatków?

Terapia dla nastolatków u psycholog Beaty Załuckiej Gosk

Pogląd ,że depresja dotyczy tylko osób dorosłych już od wielu lat jest nieaktualnym. Depresja jest to choroba, która może dotknąć człowieka w każdym wieku, również nastoletnim. Dlatego się tak dzieje, ponieważ przyczyny tej groźnej choroby mogą być uwarunkowane genetycznie, a także mogą wynikać z nieprawidłowego poziomu neuroprzekaźników. Przyczyna może być również bardziej zewnętrza, gdy dziecko przebywa w rodzinie, w której jest trudna sytuacja lub przeżywa stres związany z pobytem w szkole albo związany z kontaktem z rówieśnikami. Psychika nastolatka w okresie jego dojrzewania jest szczególnie wrażliwa, a to sprawia że wydarzenia, które dla osoby dorosłej nie mają większego znaczenia, dla młodego człowieka mają ogromne znaczenie, są źródłem dużego cierpienia i mogą mieć długofalowe konsekwencje. Nastolatkowi należy w takiej sytuacji niezwłocznie udzielić pomocy, a leczenie depresji odbywa się w podobny sposób jak u osoby dorosłej. Najpierw jest psychoterapia, a jeśli nie odniesie ona pożądanego skutku, młodemu człowiekowi udzielana jest pomoc psychiatryczna, a do procesu leczenia zostają wdrożone leki. Niezwykle ważne jest aby w tym bardzo trudnym okresie życia dziecka, wspierać je, rozmawiać z nim i otoczyć go troskliwą opieką.

Porady psychologiczne w Gdyni

Typowe i nietypowe objawy depresji u nastolatka

Bardzo często zdarza się tak, że pierwsze symptomy zbliżającej się choroby nie zauważa rodzic, tylko wychowawca lub nauczyciel w szkole, gdzie dziecko spędza dużo czasu. Należy wtedy skontaktować się ze specjalistą z dziedziny psychologii, absolutnie nie należy problemu lekceważyć. Do nas, do rodziców należy zadanie niezwłocznej interwencji gdy u dziecka przez okres 2 tygodni lub więcej utrzymują się przynajmniej 2-3 poniższe symptomy:

  • obniżony nastrój,
  • utrata zainteresowań,
  • ciągłe zmęczenie,
  • osłabienie uwagi i koncentracji,
  • pesymistyczne myśli włącznie z myślami samobójczymi,
  • zaburzenia apetytu,
  • zaburzenia snu.

Objawy psychosomatyczne

Uważa się, że depresja u nastolatków częściej niż u osób dorosłych przebiega wspólnie z objawami psychosomatycznymi inaczej mówiąc cielesnymi. Do objawów tych można zaliczyć bóle głowy, brzucha, zaparcia, zdarzają się również u dziecka omdlenia. Jeśli lekarz pediatra wykaże, że dolegliwości te nie mają podłoża medycznego tylko przyczyn takiego stanu zdrowia należy szukać w psychice, należy skontaktować się z psychologiem.Profesjonalnej pomocy w zakresie depresji u nastolatków udziela Psycholog Beata Załucka-Gosk , której gabinet znajduje się przy ul. Konwaliowej 9 w Gdyni. W razie pytań można się skontaktować telefonicznie pod numerem:507 621 115.

Terapia dla nastolatków u psycholog Beaty Załuckiej Gosk

Niechęć do nauki i trudności z koncentracją

Jeśli nasze dziecko było do tej pory jednym z najlepszych uczniów w klasie, a teraz zaczynamy zauważać, że zaczyna zaniedbywać naukę, lepiej zaprzestać strofowania go i motywowania do lepszej nauki, a bardziej stosownym będzie szczera rozmowa o jego trudnościach, troskach i poinformowanie nastolatka, że może liczyć na naszą pomoc. Depresja u młodych ludzi często przejawia się brakiem motywacji do robienia czegokolwiek.

Jeśli zdecydujesz się na profesjonalne usługi psychologiczne, możesz znaleźć nasz adres pod linkiem: https://g.page/pomocwlabiryncie

Silne i nieadekwatne reakcje emocjonalne

Okres dojrzewania u wszystkich nastolatków charakteryzuje się wahaniami nastroju, euforycznym nastrojem czy też obniżonym. Ale jeśli młody człowiek reaguje bardzo często silną agresją czy to werbalną lub fizyczną na najdrobniejsze niepowodzenia, może to być sygnał alarmowy. Niepokoić powinny także zmiany w zachowaniu, gdy z otwartej, towarzyskiej osoby, staje się nieufnym, zamkniętym w sobie lub też gdy nieśmiały nastolatek staje się gadatliwy i nieuprzejmy.