Indeks glikemiczny to ważna rzecz

Indeks glikemiczny dokładnie opisuje jak wzrasta poziom glukozy we krwi w ciągu 2 godzin od zjedzenia danego produktu. Im wyższy jest indeks, tym większe stężenie cukru, jakie wystąpi po skonsumowaniu danego posiłku.

Warto wybrać produkty o niskim indeksie glikemicznym, średni jest jeszcze do zaakceptowania, ale wysoki na pewno już nie. Dieta wymaga dbałości o indeks glikemiczny. Im większwiedza o takim indeksie, tym szybsza utrata wagi. Sposób przygotowania potraw wpływa na wzrost tej wartości. Stosując dietę glikemiczną warto pamiętać o tym, że wpływa na niego też dojrzałość owoców, rodzaj węglowodanów, ilość skrobi w danym jedzeniu, zawartość tłuszczów i białka w danej potrawie. Dieta tego rodzaju nie jest trudna, ale potrzebna jest wiedza i staranne jej stosowanie na co dzień. Osoby planujące zrzucenie wagi powinny zdecydowanie zadbać o zdrową i bardzo smaczną dietę. Produkty z pełnego ziarna, nasiona i orzechy mają bardzo niski indeks glikemiczny i dlatego warto je stosować. Czego unikać? Na pewno białe pieczywo, biały ryż, kasza manna oraz miód mają wysoki indeks glikemiczny. Takich potraw należy zdecydowanie unikać, ponieważ nie są one wcale zdrowe i przyczynią się do przybrania na wadze. Awokado, wiśnie, maliny, morele suszone mają niski indeks glikemiczny, dlatego można jeść je bez problemów. Smaczny arbuz posiada jednak wysoki indeks glikemiczny. Rzepa, dynia i ziemniaki posiadają wysoki indeks glikemiczny, dlatego są bardzo niezdrowe.


Wiedz co to jest indeks glikemiczny

Zielone warzywa, nabiał i ryby mają bardzo niski indeks glikemiczny, dlatego zaleca się ich regularne spożywanie. Jadanie potraw i produktów o wysokim indeksie prowadzi do insulinooporności, a w efekcie do pojawienia się cukrzycy typu 2. Jest to fatalna choroba, z którą żyje się do końca życia. Dlatego staranna dieta jest doskonałym pomysłem dla każdej osoby. Warto jadać żywność o niskim poziomie przetworzenia oraz zawierającą błonnik. Na pewno wpłynie ona na zdrowie i utratę kilogramów. Strona internetowa posiada wiele informacji o tym, czym jest indeks glikemiczny – https://www.fitxpress.pl/indeks-glikemiczny/.