Ile lat rozkłada się plastik i jak chronić przed nim środowisko naturalne?

Ekologia ma coraz większy wpływ na nawyki i decyzje zakupowe Polaków. Ze względu na środowisko naturalne coraz częściej segregujemy odpady, korzystamy z toreb wielokrotnego użytku czy – zwłaszcza w większych miastach – przesiadamy z samochodu na rower. Chcąc chronić środowisko naturalne możemy też zmienić nawyk… picia wody. To bardzo proste!

Plastik – rozkład. Ile trwa? 

Tworzywo sztuczne jakim jest plastik to poważne zagrożenie dla naszej planety i jedno z głównych wyzwań, przed którymi stoi cywilizacja w XXI wieku. Wyniki badań wskazują, że zanieczyszczenie Ziemi plastikiem może być równie groźne jak globalne ocieplenie. Plastik obecny jest już w każdym miejscu na świecie – w głębinach oceanicznych, szczytach górskich i na pustyni. Jednym słowem – zanieczyszcza wody, gleby i powietrze.

Ile rozkłada się plastikowa butelka? Szacuje się, że od kilkuset do nawet tysiąca lat. Niestety, tylko niewielka część odpadów z tworzyw sztucznych trafia do recyklingu.

Problemem jest jednak nie tylko zagospodarowanie odpadów, ale sama produkcja tworzyw sztucznych, która potęguje proces globalnego ocieplenia.

Rozkład butelki plastikowej. Jak chronić planetę?

Czas rozkładu plastiku jest najdłuższy ze wszystkich generowanych przez nas odpadów. Jedynie szkło rozkłada się dłużej – nawet kilka tysięcy lat, jednak nie jest ono tak szkodliwe dla środowiska jak plastik.

Zużycie tego tworzywa możemy jednak znacząco ograniczyć korzystając z toreb wielokrotnego użytku czy rezygnując z kupowania wody butelkowanej. To ostatnie rozwiązanie może być prostsze niż Ci się wydaje!

Zrezygnuj z butelek plastikowych

Woda kranowa w Polsce jest zdatna do picia i z powodzeniem możemy pić ją prosto z kranu. W największych polskich miastach jest też często badana, a na dodatek na bieżąco modernizuje się wodociągi, co sprawia, że jest jeszcze lepszej jakości. 

Niektórzy jednak nie mogą przekonać się do picia kranówki. Często też problemem jest jej smak lub zapach. Tu z pomocą przychodzą filtry – zarówno dzbanki filtrujące, filtry przepływowe, jak i butelki filtrujące.

Filtry pozwalają usunąć z wody zarówno związki chloru – poprawiając jej smak i zapach, jak i drobne zanieczyszczenia mechaniczne, a także metale ciężkie i pestycydy. Ponadto, dzięki filtrowaniu wody nie musimy kupować jej w sklepie dzięki czemu możemy sporo zaoszczędzić. Litr wody wodociągowej kosztuje bowiem ok… 1 grosza!

Świetnym rozwiązaniem – gdy wychodzimy z domu – są też butelki filtrujące. Pozwalają chronić nie tylko środowisko naturalne, ale także nasz budżet. Dzięki nim butelkę możemy napełnić wodą w niemal dowolnym miejscu – na siłowni i w pracy. Szukasz butelki filtrującej lub dzbanka z filtrem? Wejdź na https://dafi.pl/blog/ i dowiedz się więcej!