Czym jest system Elixir?

Bankowość korzysta obecnie z elektronicznych systemów rozliczeń, jeżeli wpłacamy pieniądze na rachunek innego banku wówczas płatność realizowana jest przy pomocy systemu Elixir.

Są to systemy płatności, które pozwalają na rozliczenia pomiędzy bankami, w tym przypadku odbywają się trzy sesje rozliczeniowe, co kilka godzin w ciągu dnia. Są to sesje wychodzące czyli realizujące wypłaty z danego konta oraz sesje przychodzące, czyli realizujące zaksięgowanie pieniędzy na koncie w innym banku.

Czym jest system Elixir?

Jak działają sesje Elixir?

System Elixir realizuje transakcje w polskiej walucie, w tym przypadku kwota przelewu nie może być wyższa niż 1000 000 zł. Oczywiście w systemie uczestniczą dwa banki czyli bank nadawcy oraz bank osoby do której przesyłamy pieniądze. Sesje Elixir posiadają swój harmonogram, są to trzy sesje rano, w południe oraz po południu, odbywają się w dni robocze o stałych porach o godzinie 9:30, 13:30 i 16:00. Odstępstwem od tej zasady jest 24 grudnia jako ostatni dzień roboczy, kiedy odbywa się tylko pierwsza oraz druga sesja rozliczeniowa. Oczywiście system Elixir nie działa w czasie weekendów oraz świąt, dlatego też pieniądze wysłane w piątek wieczorem dotrą do odbiorcy w poniedziałek około południa.

Warto zwrócić uwagę iż obecnie dostępne są inne systemy takie jak przykładowo Express Elixir, jest to system płatności rozliczonych natychmiastowo, który działa w czasie rzeczywistym przez 7 dni w tygodniu. Oczywiście banki mogą pobierać różnego rodzaju opłaty za przelewy natychmiastowe, niekiedy w regulaminie banku znajdziemy informację iż 5 czy też 10 pierwszych przelewów natychmiastowych jest darmowych. Oczywiście wszystko uzależnione jest od oferty danego banku. Z pewnością znajomość systemu Elixir jest istotna w przypadku kiedy chcemy aby pieniądze na pewno dotarły danego dnia na rachunek odbiorcy. Będzie to istotne w przypadku opłat, rozliczeń pomiędzy firmami czy też kiedy chcemy, aby pieniądze dotarły ostatniego dnia rozliczeniowego, który określony jest na fakturze przykładowo za energię elektryczną.

Jeżeli chcemy się upewnić iż wpłacona przez nas kwota pieniędzy, przelana na inny rachunek bankowy dotrze na czas powinniśmy wiedzieć jak działa system elixir sesje dają nam także informacje na temat tego czy pieniądze wyjdą z naszego banku danego dnia. Oczywiście będzie to istotne także, kiedy ostatni dzień płatności wypada w weekend, jeżeli chcemy się upewnić iż pieniądze dotrą do innego banku jeszcze w piątek, wówczas powinniśmy wykonać wpłatę przed pierwszą sesją wychodzącą czyli przed godziną 9:30.