Co to jest blokada alkoholowa? Co trzeba o niej wiedzieć?

Utrata prawa jazdy za kierowanie pod wpływem alkoholu jest katastrofą zwłaszcza dla zawodowych kierowców, dla których samochód jest źródłem pracy. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Zatrzymany dokument można odzyskać przed upływem określonego w orzeczeniu czasu. Trzeba jednak stosownie wcześniej złożyć wniosek do sądu.

Jak wygląda skrócenie kary?

By móc legalnie znów wsiąść za kierownicę trzeba spełnić kilka warunków, przede wszystkim:
– musi upłynąć co najmniej połowa kary
– kierowca musi uzasadnić dlaczego wyrok ma być złagodzony
– w czasie zakazu zainteresowany nie może być karany ponownie za jazdę bez uprawnień

Cała procedura jest czasochłonna i wymaga cierpliwości. Samo zgromadzenie niezbędnej dokumentacji trwa nawet kilka miesięcy, a do tego dochodzi czas oczekiwana na rozprawę. Sąd na pewno wnikliwie zbada wszystkie okoliczności łagodzę, nakaże przeprowadzenie wywiadu środowiskowego i dopiero wyda postanowienie. Jeśli kierowca popełnił jedynie wykroczenie, czyli miał mniej niż 0,5 promila łatwiej może odzyskać uprawnienia i to bez blokady alkoholowej. Popełniając przestępstwo do złagodzenia kary takie urządzenie może okazać się niezbędne. Jest kosztowne, ale pozwoli bez konsekwencji znów prowadzić pojazd mechaniczny.
Więcej na ten temat przeczytasz na https://adwokat24h.pl/


Co to jest blokada alkoholowa?

Blokada, czyli Interlock jest urządzeniem, które uniemożliwia prowadzenie pojazdu, jeśli kierowca jest pod wpływem alkoholu. Wbrew pozorom takie urządzenie jest bardzo proste w użytku. Pojazd zostanie uruchomiony tylko wtedy, gdy próbka powietrza wydychanego przez potencjalnego kierowcę będzie czysta, jeśli urządzenie wykryje alkohol, silnik się nie uruchomi.
Ważne! Jeśli sąd zwróci prawo jazdy pod warunkiem, że kierowca będzie użytkował tylko pojazdy wyposażone w Interlocka, należy przestrzegać tego nakazu.

Za niestosowanie się do orzeczenia może grozić kolejny zakaz powrotu za kółko. Blokada alkoholowa jest stosunkowo drogim urządzeniem. Jej koszt sięga nawet 5000zł, jednak jej zakup nie jest wymogiem, bo bez trudu można ją wypożyczyć. Musi być jednak zamontowana przez fachowców i raz do roku kalibrowana by działała poprawnie.