Alergia na leki – co powinieneś o niej wiedzieć

Wbrew pozorom alergia polekowa nie jest rzadkim zjawiskiem. Jako, że coraz więcej osób stosuje szereg przeróżnych medykamentów, może w końcu wystąpić uczulenie na leki, a dokładniej na którąś z obecnych w nich substancji.

Najczęściej alergeny znajdują się w antybiotykach, a te są obecnie stosowane nagminnie, nawet w przypadku zwykłego przeziębienia. Może dojść nie tylko do miejscowej reakcji alergicznej, ale nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i nawet życia.

Czym objawi się alergia na leki?

U jednej osoby reakcja alergiczna na leki może wystąpić bardzo szybko, a u innych dopiero po kilkudziesięciu godzinach czy nawet kilkunastu dniach. W takim przypadku nie jest łatwo znaleźć przyczynę problemu. Znacznie częściej za winowajcę uznaje się jakiś składnik pokarmowy. Do objawów alergii polekowej zaliczyć można plamy, wypryski, bąble na skórze i świąd. Bardzo często pojawi się pokrzywka, które j towarzyszy dodatkowo obrzęk – np. oczu, ust, całej twarzy, gardła czy języka. Wystąpić mogą problemy z oddychaniem. Niektóre osoby mogą nie skojarzyć pojawienia się gorączki, bólu mięśni/stawów, wymiotów, biegunki, duszności i powiększonych węzłów chłonnych z uczuleniem na leki. Tego typu symptomy bardzo często są wynikiem grypy. Tym bardziej, jeśli reakcja alergiczna pojawiła się dopiero po kilku dniach od zażycia medykamentu, na który jesteśmy uczuleni.

Leczenie jest możliwe tylko po poznaniu przyczyny

Bardzo ważne jest to, aby poznać, co jest pierwotną przyczyną wyżej wymienionych objawów. Konieczne jest znalezienie leku czy konkretnej substancji w nim zawartej, która odpowiada za reakcję alergiczną. Wymaga to przeprowadzenia odpowiednich rodzajów testów alergicznych – skórnych, z krwi czy prowokacji. Po znalezieniu źródła problemu, wystarczy zwykle odstawić lek, na który pacjent jest uczulony, aby objawy alergii ustąpiły. Jeśli uczulenie na leki ma postać łagodną, to przepisywane są leki przeciwhistaminowe. Zdarza się tak, że objawy alergii są dużo bardziej nasilone i w takich przypadkach podaje się pacjentowi glikokortykosteroidy. Alergii polekowej nie wolno lekceważyć, gdyż może wystąpić nawet wstrząs polekowy i konieczne będzie podanie pacjentowi adrenaliny.

Przy każdym podejrzeniu alergii na leki, należy udać się niezwłocznie do lekarza w celu znalezienia przyczyny. Wbrew pozorom uczulenie na medykamenty jest coraz częściej diagnozowane i chociaż rzadko stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, powinno się zidentyfikować alergen i unikać go, aby nie doszło do wystąpienia przykrych konsekwencji uczulenia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://bezdech.edu.pl/leczenie-chrapania – polecamy.