5 ciekawostek o implantach zębowych

Nie da się ukryć, że zdrowy i piękny uśmiech to ważny element wizerunku. Niestety próchnica, urazy mechaniczne i inne problemy prowadzą do powstawania braków zębowych, które skutecznie odbierają radość życia i obniżają samoocenę. Z pomocą przychodzi tu implantologia. Implanty zębowe to nowoczesna metoda uzupełniania braków w uzębieniu. Co warto wiedzieć na jej temat?

Nie takie nowe implanty zębowe

Implantologia opierająca się na wykorzystaniu tytanowych wszczepów to nowoczesna dziedzina stomatologii, jednak w rzeczywistości historia uzupełniania braków zębowych liczy sobie tysiące lat. Już od czasów starożytnych, poprzez średniowiecze i nowożytność, do wytwarzania implantów zębów wykorzystywano różne materiały, takie jak kość słoniową czy zęby zwierząt, np. psów czy małp, co oczywiście wiązało się z licznymi powikłaniami. Dopiero w XX wieku w implantologii zaczęto korzystać z bezpiecznych wszczepów z tytanu.

Implant nie równa się ząb

Potocznie nazwę „implant” stosuje się dla określenia całości rekonstrukcji zęba. W rzeczywistości jednak w implantologii wykorzystuje się kilka elementów w celu wypełnienia luki w uzębieniu. Sam implant jest tak naprawdę niewidocznym elementem – śrubką wykonaną z tytanu, którą wszczepia się w kość. Pełni ona funkcję korzenia, na którym osadza się docelowy element stanowiący imitację zęba, czyli koronę. Nadbudowa protetyczna ma kolor zbliżony do naturalnych zębów, dzięki czemu skutecznie poprawia estetykę uśmiechu.

Implant nie tylko dla urody

Głównym zadaniem implantów jest oczywiście wypełnianie braków zębowych, by przywrócić pacjentowi piękny, zdrowy uśmiech, ale to nie wszystko. – Mówi przedstawiciel gabinetu stomatologicznego Dr Wójcik Aesthetic w Krakowie. – Jak się okazuje, rola implantologii jest jeszcze bardziej znacząca. Tytanowy wszczep zapobiega bowiem zanikowi kości, do czego doszłoby po usunięciu zęba. To z kolei doprowadziłoby do zaburzenia czynności fizjologicznych, np. żucia. Szybkie wszczepienie implantu to zatem korzyść nie tylko dla urody, ale i dla zdrowia.

Wszczepienie implantu nie jest bolesne

Wydawałoby się, że ingerencja polegająca na wszczepieniu tytanowej śruby w kość znajdującą się w dziąśle jest bolesnym zabiegiem. W rzeczywistości jednak inwazyjność tego zabiegu jest mniejsza niż w przypadku tradycyjnej ekstrakcji. Cały proces przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Również po zabiegu, stosując się do zaleceń stomatologa, dokuczliwe objawy nie będą problemem.

Na implanty zębowe nie trzeba czekać

Mogłoby się wydawać, że wszczepienie implantu po ekstrakcji zęba wiąże się z długim oczekiwaniem na uzupełnienie braku w uzębieniu. Warto jednak podkreślić, że obecnie coraz częściej wykonuje się tzw. implantację natychmiastową. Polega ona na wszczepieniu tytanowego implantu natychmiast po usunięciu chorego zęba, co ma wiele zalet. Przede wszystkim nie trzeba czekać na uzupełnienie braków zębowych, a po drugie taki zabieg, dzięki intensywnym procesom regeneracji zachodzącym w organizmie pacjenta, sprzyja szybkiej integracji wszczepu z kością.