Jak wybrać dobrego psychologa?

Decyzja o wizycie w gabinecie psychologa nadal nie należy do najłatwiejszych. Często boimy się bowiem krytyki, niezrozumienia czy wręcz wyśmiania ze strony znajomych. Mamy też wątpliwości odnośnie terapii oraz samego specjalisty. Czy rzeczywiście jest on osoba, która zdoła nam pomóc?

 

Kwalifikacje
Pierwsze co powinniśmy sprawdzić przed wizytą są uprawnienia i kwalifikacje wybranego psychologa. Wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe mogą nam dostarczyć w tej sferze bezcennych informacji. Tego typu dane powinny być ogólnodostępne – znaleźć je można przede wszystkim na stronie internetowej gabinetu czy poradni. Jest to ważne, ponieważ właściwe przedstawienie specjalisty w sieci wpływa pozytywnie na jego wizerunek i potrafi wzbudzić zaufanie. Warto zwrócić uwagę, że uprawnienia psychologa uzyskać można jedynie po ukończeniu jednolitych studiów magisterskich. To właśnie takiej wzmianki powinniśmy szukać w pierwszej kolejności. A co dalej? Oczywiście certyfikaty i akredytacja Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Praktyka i cechy
Teoria – choć bardzo istotna – musi zostać poparta praktyką. Mowa tu o umiejętności zastosowania zdobytej wiedzy, budowaniu relacji opartej na zaufaniu czy zapewnianiu przyjaznej atmosfery. W zwodzie psychologa najważniejsze jest przecież dobro drugiego klienta – jego komfort, bezpieczeństwo itd.

A co z podstawowymi cechami, którymi powinien obdarzony być specjalista? Zaliczamy do nich przede wszystkim wiarygodność, empatię, pewność swoich metod, systematyczność, optymizm, otwartość, chęć słuchania i ciągły głód wiedzy. Istotne jest też oddzielenie sfer prywatnych od zawodowych oraz elastyczność w aspekcie doboru pracy do potrzeb pacjenta. Nie może on kierować się uprzedzeniami czy stereotypami.
Już pierwsza wizyta pozwala zwykle rozpoznać z jakim specjalistą mamy do czynienia. Nie bójmy się więc zmienić go, gdy wzbudza jakiekolwiek wątpliwości. W każdym większym mieście mamy przecież całkiem spore pole manewru. Jeżeli chodzi o psycholog Siedlce to polecamy Jolanta Bartosiewicz Pomoc Psychologiczna. Doświadczenie, kompetencje i wspomniene wyżej cechy gwarantowane!