Twojepierwsze.pl – poznaj podstawowe zasady noszenia soczewek

Noszenie soczewek kontaktowych to znakomita alternatywa dla osób, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą nosić okularów. Dzięki soczewkom możliwe jest uprawianie sportów kontaktowych, pływanie na basenie, a także prowadzenie aktywnego trybu życia na co dzień. Dodatkowo soczewki są odpowiednie dla osób, które źle czują się w okularach i uważają, że jest im w nich nie do twarzy. Jeżeli chcesz nosić szkła kontaktowe, poznaj najważniejsze zasady ich użytkowania.

1. Twojepierwsze.pl pomoże Ci wybrać odpowiednie soczewki
2. Pamiętaj o terminie wymiany soczewek na nowe
3. Używaj odpowiednich płynów do pielęgnacji
4. Zdejmuj soczewki przed snem

Podstawowe zasady noszenia soczewek są ważne zarówno dla osób, które korzystają ze szkieł kontaktowych na co dzień, jak i dla tych, które zakładają je jedynie sporadycznie. Stosując się do tych zasad, można mieć pewność, że noszenie soczewek będzie pozbawione negatywnego wpływu na oczy i komfort widzenia. Poznaj 4 zasady dotyczące noszenia soczewek kontaktowych.

Twojepierwsze.pl pomoże Ci wybrać odpowiednie soczewki

Zanim zaczniesz swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi, pamiętaj o badaniu wzorku. Jest to ważne, gdyż optometrysta lub okulista są w stanie określić, jaki jest stopień wady wzroku i jakich okularów lub soczewek potrzebujesz, by poprawić jakość widzenia. Na twojepierwsze.pl znajdziesz różne typy soczewek, przeznaczone zarówno dla dalekowidzów, jak i krótkowidzów. Mogą nosić je nastolatkowie, dorośli, a nawet seniorzy.

Pamiętaj o terminie wymiany soczewek na nowe

Soczewki kontaktowe są podzielone ze względu na okres, przez który mogą być bezpiecznie użytkowane. Do wyboru masz między innymi soczewki na 30 dni, dwutygodniowe oraz jednodniowe. Dzięki temu możesz dobrać czas użytkowania szkieł kontaktowych do własnych preferencji i potrzeb. Ważne jest, by pamiętać o regularnej wymianie soczewek po upływie terminu ich ważności. Dalsze zakładanie szkieł, które powinny zostać wyrzucone, może doprowadzić do znacznego pogorszenia jakości widzenia i pojawiania się stanów zapalnych. Z reguły poleca się jak najkrótsze noszenie soczewek, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się infekcji oczu.

Używaj odpowiednich płynów do pielęgnacji

Soczewki powinny być dezynfekowane przy użyciu specjalnych płynów do pielęgnacji. Po zdjęciu szkieł kontaktowych powinno się przechowywać je w pojemniczkach, które zabezpieczają soczewki przez kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Jeżeli zauważysz pieczenie i zaczerwienienie gałki ocznej, powinieneś zmienić soczewki na nowe lub zacząć stosować inny płyn do pielęgnacji. Osoby o wrażliwych oczach i mające skłonność do alergii, mogą mieć trudności z dobraniem płynu do pielęgnacji soczewek i stosowaniem szkieł innych niż jednodniowe. Jeżeli przykre objawy nie ustępują, pomimo wymiany soczewek na nowe i zastosowania płynu pielęgnacyjnego innego producenta, umów się na wizytę do okulisty, gdyż przyczyna pieczenia i zaczerwienienia może być zupełnie inna.

Zdejmuj soczewki przed snem

Soczewki kontaktowe powinno się zdejmować przed snem, gdyż w przeciwnym razie można doprowadzić do pojawienia się poważnej infekcji gałki ocznej. Jeżeli niemożliwe jest zdjęcie szkieł przed zaśnięciem, powinno się używać modeli, które są przeznaczone do użytku przez całą dobę. Szkła do noszenia wyłącznie w trybie dziennym mogą w nocy spowodować ból, zaczerwienienie oraz silne podrażnienie, które dadzą o sobie znać już o poranku. Dodatkowo podrażnienie gałki ocznej zwiększa ryzyko zakażenia bakteryjnego, którego leczenie wymaga zastosowania antybiotyków.