Słodycze dla cukrzyków – jakie wybrać? Podpowiadamy!

Czy cukrzyca oznacza koniec cieszenia się wspaniałymi deserami? Miłośnicy słodyczy początkowo mogą postrzegać ją jak wyrok – warto jednak zaznaczyć, że niesłusznie. Dlaczego? Istnieją alternatywy, które pozwolą Ci osłodzić sobie dzień bez ryzykowania swoim zdrowiem. Czy wiesz, jakie słodycze dla cukrzyka są odpowiednie? Czytaj dalej, a wszystko Ci wyjaśnimy!

Cukrzyca a słodycze

Powszechnie wiadomo, że osoby chore na cukrzycę powinny zdecydowanie ograniczyć spożywanie cukrów prostych, takich jak glukoza, sacharoza, czy fruktoza. Niestety to właśnie one zazwyczaj występują w słodkich przekąskach i deserach. Co więc w przypadku, gdy musisz zmienić swoje nawyki żywieniowe z dnia na dzień? Nie każdy ma na tyle silną wolę, żeby wykreślić słodkości ze swojego jadłospisu. Co ważne, wcale nie musisz tego robić, jeżeli zdecydujesz się na specjalne słodycze dla cukrzyków!

Co zamiast cukru?

Chociaż diabetycy nie powinni spożywać cukru, to jednak substancje słodzące to już zupełnie inna sprawa. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, możesz przyjmować z pokarmem słodziki takie jak stewia, ksylitol, czy erytrol. Stewia ma specyficzny posmak, który ujawnia się szczególnie podczas pieczenia, dlatego nie jest polecana do ciast. Erytrol z kolei jest idealny, jeżeli zależy Ci na ograniczeniu kalorii, ponieważ ma niemal zerową wartość energetyczną. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać ze spożywaniem produktów słodzonych w taki sposób. Każdy producent substancji słodzących określa na opakowaniu zalecaną ilość spożycia, której nie należy przekraczać.

Jakie słodycze dla cukrzyków?

Obecnie na rynku znajdziesz szeroki wybór produktów, które słodzone są innymi substancjami niż tradycyjny cukier. Dzięki temu nie podnoszą poziomu glukozy we krwi i są bezpieczne dla diabetyków – oczywiście wtedy, gdy spożywane są w rozsądnych ilościach. Słodycze dla cukrzyków w smaku nie różnią się znacznie od swoich tradycyjnych odpowiedników. O czym warto pamiętać, gdy wybierasz coś słodkiego na deser? Postaw na te produkty, które poza słodkim smakiem dostarczą Ci również cennych składników, takich jak błonnik, witaminy, przeciwutleniacze czy składniki mineralne.

Choroba nie wybiera, ale pamiętaj, że cukrzyca nie jest wyrokiem. Dbaj o przestrzeganie zaleceń lekarza i szukaj produktów, które są alternatywą dla tradycyjnych słodyczy. To dzięki nim będziesz mógł cieszyć się wspaniałymi słodkościami niemal tak samo, jak przed chorobą. Przepyszne, a zarazem zdrowe cukierki i lizaki znajdziesz np. w sklepie e-diabetyczni.pl. To miejsce, w którym każdy chory na cukrzycę znajdzie coś dla siebie. Pamiętaj, że nie musisz rezygnować ze słodkich przyjemności – jednak jeśli je wybierasz, rób to z głową!