Metody leczenia palca młotkowatego

Palec młotkowaty to deformacje stopy, które występują z powodu nierównowagi mięśni, ścięgien lub więzadeł, które normalnie utrzymują palec prosto. Rodzaj butów, które nosisz, struktura stopy, uraz i niektóre procesy chorobowe mogą przyczynić się do rozwoju tych deformacji.

Stopa ma nienormalne wygięcie w środkowym stawie palca. Palec młotkowaty wpływa na staw najbliższy paznokcia. Takie zniekształcenia zwykle występują w palcach drugiego, trzeciego i czwartego palca. Łagodzenie bólu i ucisku palca może wymagać zmiany obuwia i noszenia wkładek do butów. Jeśli masz cięższy przypadek palca młotkowatego, możesz potrzebować operacji, aby uzyskać ulgę.

Buty na wysokim obcasie lub obuwie, które jest zbyt ciasne w miejscu na palce, mogą wpychać palce u stóp w przestrzeń, w której nie mogą leżeć płasko. Ta pozycja zwiniętego palca może ostatecznie utrzymywać się, nawet gdy jesteś boso. Także uraz, w wyniku którego obcierasz, zacinasz lub łamiesz palec u nogi, może zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju palca młotkowatego. Jeśli masz problem ze stopami, prawdopodobnie zaczniesz od wizyty u swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Możesz zostać natychmiast skierowany do specjalisty od stóp (pediatry lub ortopedy). Jeśli Twój palec u nogi jest nadal elastyczny, lekarz może zalecić zmianę na bardziej luźne w palcach, wygodniejsze obuwie i noszenie wkładek do butów (ortezy).

Wkładki mogą zmieniać pozycję palca uśmierzając ucisk i ból. Ponadto lekarz może zalecić ćwiczenia, takie jak zbieranie kulek lub zgniatanie palców stóp, w celu rozciągnięcia i wzmocnienia mięśni palców stóp. Lekarz może zdiagnozować palec młotkowaty, badając stopę. Twój lekarz może również zlecić prześwietlenie, aby ocenić kości i stawy stóp i palców. Istnieje kilka technik chirurgicznych stosowanych w takich schorzeniach jak palec młotkowaty leczenie nie zawsze pomoże, lekarz może zalecić wówczas operację, aby zwolnić ścięgno, które zapobiega nieprawidłowemu ułożeniu palca u stóp. W niektórych przypadkach chirurg może również usunąć kawałek kości, aby wyprostować palec u nogi.