Małgorzata Lis Dermatolog

Czym zajmuje się lekarz dermatolog?

Dolegliwości skórne zależą od wielu elementów, na jakie mniej czy też bardziej możemy wpłynąć – geny, codzienny tryb życia lub ewentualnie najzwyklejsza ochrona skóry.

Małgorzata Lis Dermatolog
Małgorzata Lis Dermatolog

 

Mnóstwo zależy na pewno od higieny osobistej i od kosmetyków, jakie używamy. Każdy z nas niemniej jednak z pewnością był przynajmniej raz w życiu u dermatologa. To naturalnie doktor, jaki będzie odpowiedzialny za prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn występujących u nas zmian skórnych. To upon naturalnie będzie zalecać odpowiednie leczenie, jakkolwiek pamiętajmy także, że z dermatologią są związane inne dyscypliny medyczne. W ich kontekście także jesteśmy w stanie zdobyć radę.

To będzie m.in.:

• wenerologia

• kosmetologia

Bezsprzecznie do dermatologa zgłaszamy się, kiedy potrzebujemy pomocy nie tylko w związku z kiepskim działaniem skóry. Kontakt ze fachowcem będzie również wskazany, jeżeli mamy trudności z włosami czy też paznokciami. Podczas wizyty u takiego lekarza przebadana będzie cera, jednakowoż również ma on za zadanie określić potencjalne przyczyny na przykład stosownego wyglądu. Niejednokrotnie źródłem takich chorób mogą być dokuczliwości wewnętrzne. Niejednokrotnie cera choruje z uwagi na zmiany hormonalne bądź alergie. Powodem jednakże mogą być także zmiany nowotworowe.

Małgorzata Lis Dermatolog

Małgorzata Lis Dermatolog – Podział dermatologii

W zasadzie dermatologia jest dziedziną lekarską, jaką można podzielić na dwie fundamentalne specjalności. Mówimy, wobec tego o:

• dermatologii klinicznej,

• dermatologii realizeświadczalnej.

Jeśli chodzi o kliniczną, to będzie się zajmować diagnozowaniem, a także leczeniem rozmaitych chorób skórnych. Z kolei dermatologia eksperymentalna koncentruje się na opisie konstrukcji cery i na funkcjach, które będzie ona pełnić.

Małgorzata Lis Dermatolog – Badania lekarskie i dermatologiczne

Jeżeli już masz potrzebę iść accomplish takiego profesjonalisty, to w pierwszej kolejności dermatolog będzie analizować ewentualne zmiany skórne gołym okiem. Jeśli niemniej jednak W trakcie takiego badania nie może adekwatnie zdiagnozować kłopotu, to w owym czasie pomaga sobie dermatoskopem. To specjalistyczny przyrząd, który ma zamontowaną lampkę zwiększającą pole widzenia. Funkcjonuje jak lupa. To naturalnie dzięki temu wybrany obszar na skórze może być bardziej szczegółowo obejrzany. Tę metodę użytkuje się szczególnie w przypadku znamion barwnikowych.

Szczegółowe metody badań dermatologicznych

W sytuacji, kiedy podczas badania dermatolog nabierze podejrzeń, że wypadku danej choroby przyczyną mogą być bakterie, to w tej sytuacji ma prawo zlecić wymaz ze skóry. Oprócz tego, jeśli podejrzewa grzybicę, to może to być również badanie mikrobiologiczne. Ewentualnie jesteśmy w stanie także być skierowani na pobranie w krwi. W owym czasie zlecone może być też oznaczenie poziomu hormonów. W szeregu przypadków w wypadku trądziku może tutaj występować podłoże hormonalne. Z kolei wówczas, gdy zmiany skórne mają własne źródło w alergii, to doktor ma prawo nas skierować na testy alergiczne albo od razu attain alergologa. Kłopoty skórne mogą być, więc przeróżne. Przede wszystkim jednakże nie jesteśmy w stanie ignorować brodawek bądź narośli. Dermatolog powinien je obejrzeć, by wykluczyć zmiany nowotworowe.