Kiedy wskazane jest stosowanie preparatu na stawy?

Problemy ze stawami są coraz bardziej powszechne. Ból, który im towarzyszy może utrudniać nie tylko treningi, ale i wykonywanie codziennych czynności. Pierwszym krokiem jest znalezienie źródła problemu. W tym celu należy skonsultować się ze specjalistą – diagnoza na własną rękę nie jest wskazana.

Przyczyną problemów ze stawami może być:

  •       wysiłek fizyczny o zbyt dużej intensywności, źle dobranej do możliwości Twojego organizmu;
  •       otyłość (nadmierne kilogramy są dodatkowym obciążeniem dla stawów);
  •       siedzący tryb życia;
  •       lekceważenie z pozoru niewielkich urazów (nieleczone deformacje będą pogłębiać się z upływem czasu);
  •       podeszły wiek (w starzejących się strukturach stawowych dochodzi do zanikania włókien kolagenowych, a także mazi stawowej i chrząstki);

 

Gdy pojawia się ból często pierwszym odruchem, jest sięgnięcie po lek, który może go uśmierzyć. Faktycznie jest to sposób na to, aby choć na kilka godzin pozbyć się uciążliwych dolegliwości. Jednak na dłuższą metę najważniejsze jest znalezienie przyczyny i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jednym z jego elementów może być stosowanie preparatu na stawy.

Jest on zalecany w przypadku narażenia na czynniki o negatywnym wpływie na produkcję, a także strukturę kolagenu. Jednym z nich jest wiek – już po ukończeniu 25. roku życia zmniejsza się poziom kolagenu w organizmie. Z kolei u osób starszych (mających powyżej 60 lat) jego synteza już w ogóle nie zachodzi. Może być to pierwsze wskazanie do stosowania suplementów na stawy.

Poza tym należy rozważyć ich przyjmowanie w przypadku zaburzeń hormonalnych. W produkcji kolagenu uczestniczy wiele hormonów np. estrogeny, insulina oraz hormony tarczycy. Dlatego nieprawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej odbija się negatywnie również na syntezie kolagenu.

Preparat na stawy z kolagenem jest polecany nie tylko osobom w podeszłym wieku i tym, które zmagają się z chorobami przewlekłymi. Innym wskazaniem do jego stosowania jest narażenie na obciążenia mechaniczne i wzmożona aktywność fizyczna. Są to kolejne czynniki, które mogą zaburzać syntezę i przyspieszać rozpad włókien kolagenowych.

 Jakie są objawy niedoboru kolagenu?

Kolagen to białko, które wypełnia przestrzeń między komórkami, bierze udział w krzepnięciu krwi, zapewnia tkankom wytrzymałość mechaniczną, a także uczestniczy w procesach regeneracyjnych (m.in. powstawaniu blizn, zrastaniu się kości).

Główne objawy jego niedoboru to:

  •       przedwczesne starzenie się tkanek miękkich;
  •       pogorszenie kondycji skóry (staje się mniej elastyczna) i paznokci;
  •       nadmierne wypadanie i łamliwość włosów;
  •       sztywność i bolesność stawów;
  •       zaburzenia widzenia;

Niedobór kolagenu odbija się negatywnie nie tylko na narządzie ruchu. Dlatego suplementy, które mają go w swoim składzie nie są przeznaczone wyłącznie dla osób z chorobami stawów. Warto rozważyć rozpoczęcie suplementacji, jeśli jesteś narażony na czynniki, które zwiększają ryzyko niedoboru kolagenu (m.in. występują u Ciebie zaburzenia hormonalne, intensywnie ćwiczysz, żyjesz w ciągłym stresie, jesteś osobą w podeszłym wieku).

Ważną rolę w zapobieganiu niedoborom odgrywa również dieta. Zwróć uwagę, czy w Twoim jadłospisie pojawiają się produkty bogate w witaminę C (np. kalarepa, papryka, jarmuż, owoce cytrusowe, porzeczki, truskawki), krzem (np. płatki owsiane, pieczywo razowe), miedź (np. rośliny strączkowe, migdały), żelazo (np. jajka, pełnoziarniste produkty zbożowe) oraz prolinę (np. jajka, rośliny strączkowe).

Co na stawy oprócz kolagenu?

W sprzedaży dostępne są różne suplementy na stawy. Dobrze, jeśli oprócz kolagenu znajdują się w nich inne składniki, które wspierają układ ruchu. Mogą być to np.:

  •       ekstrakty roślinne (np. z kwiatów dzikiej róży, żywicy kadzidłowca) – są źródłem związków niezbędnych do produkcji kolagenu (m.in. witaminy C), a także tych o właściwościach przeciwzapalnych, które łagodzą dolegliwości bólowe.
  •       Składniki mineralne (np. miedź, mangan) – warto szukać tych, które mają właściwości antyoksydacyjne. Dzięki nim ochronisz tkankę chrzęstną przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem wolnych rodników.

Ból i sztywność stawów to coś, co przekłada się na jakość Twojego życia. Nagle czujesz, że czynności, które dotychczas wykonywałeś niemal automatycznie, sprawiają Ci wiele trudności. Warto sobie jak najszybciej pomóc. Istotne jest znalezienie źródła Twoich problemów. Skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić skąd biorą się uciążliwe dolegliwości. W ich łagodzeniu może pomóc Ci odpowiednio dobrany preparat na stawy (https://arkazdrowia.pl/produkt/vivilife-na-stawy-60-kapsulek/). Biorąc pod uwagę, jak wiele funkcji spełnia kolagen, jego przyjmowanie będzie miało korzystny wpływ nie tylko na układ ruchu.