Jak zmiany w tożsamości wpływają na nasze zdrowie psychiczne?

Ludzka tożsamość to przedmiot wielu badań psychologicznych, socjologicznych oraz filozoficznych. Jest to temat szczególnie ciekawy, teraz gdy przemiany cywilizacyjne oraz pęd życia wpływają często negatywnie na nasze poczucie tożsamości, oraz sprawiają, że u coraz większej grupy osób dochodzi do tzw. kryzysu tożsamości. Czym jest kryzys tożsamości i jaki ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne? Jak żyć szczęśliwie?

Czym jest zdrowie psychiczne?

Zdrowie psychiczne to jeden z elementów wchodzących w skład ogólnego pojęcia zdrowia jednostki. Jego definicje są różne, a sam dobrostan psychiczny jest przedmiotem badań większości psychologów. Jednym z miejsc, w którym nasze zdrowie psychiczne stawiane jest na pierwszym miejscu jest https://psychoterapia-polna.warszawa.pl, czyli warszawski gabinet psychologiczny działający na zasadzie psychoterapii indywidualnej. Takie podejście do problemów pacjenta pozwala na dogłębne przyjrzenie się jego zdrowiu psychicznemu i dostrzeżenie nawet najmniejszych oznak depresji, z którą w Polsce zmagają się już nawet dzieci w wieku przedszkolnym.

Jak tożsamość wpływa na nasze zdrowie psychiczne?

W ujęciu psychologicznym oraz socjologicznym zdrowie psychiczne polega w dużej mierze na właściwym funkcjonowaniu w danych rolach społecznych, oraz umiejętności dostosowania się do obowiązujących norm kulturowych. Tym samym można stwierdzić, że filarem naszej tożsamości oraz umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie jest właśnie nasze zdrowie psychiczne i jego stan.

Tożsamość ta kształtuje się przez całe nasze życie, na ten temat można przeczytać we wpisie https://psychoterapia-polna.warszawa.pl/etapy-rozwoju-tozsamosci-czlowieka-wg-eriksona/, w którym omówione zostały wszystkie etapy rozwoju tożsamości człowieka i wyzwania towarzyszące temu etapowi. Taka wiedza bez wątpienia przydaje się w chwilach tzw. kryzysów tożsamości i walki z nimi.

Czym jest kryzys tożsamości?

Kryzys tożsamości to pojęcie wprowadzone przez psychologa Erika Eriksona, który zauważył, że gwałtowne zmiany tożsamości na pewnych etapach naszego życia mogą być dla nas wyjątkowo trudne i prowadzić do powstawania sytuacji kryzysowych. Poszukiwanie własnej tożsamości zakłócone przez tego typu kryzysy może prowadzić do znacznego obniżenia naszego dobrostanu psychicznego, a co za tym idzie być początkiem wielu problemów z pojmowaniem siebie jako jednostki. Kryzys tożsamości może również łączyć się z poczuciem stagnacji, lękiem, depresją oraz syndromem oszusta, które utrudniają nam poprawne pełnienie roli społecznych.

Jak walczyć z kryzysem tożsamości i dbać o swoje zdrowie psychiczne?

Jedną z polecanych metod walki z kryzysami tożsamości jest aktywne słuchanie innych, które pomoże nam dotrzeć do samego siebie i tkwiących w nas obawach. W ten sposób jesteśmy w stanie przewidzieć nadchodzące kryzysy i zapanować nad nimi. Również ważna jest tu praktyka dbania o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Tak wiele osób w dzisiejszym świecie zapomina o sobie, dążąc do zaspokojenia potrzeb innych kosztem swojego dobrostanu psychicznego. A przecież zachowanie równowagi to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia.

Na koniec warto pamiętać, że kryzysy tożsamości przydarzają się ludziom w każdym wieku i na różnych etapach życia. Nie należy się ich wstydzić ani przed nimi uciekać. Wsparcie profesjonalnego psychologa na pewno pozwoli nam się otworzyć i zajrzeć w głąb siebie, tak by pokonać wszelkie przeszkody do osiągnięcia zdrowia psychicznego, na którym tak bardzo nam wszystkim zależy.