Jak wzmocnić skórę, włosy i paznokcie i zadbać o ich kondycję na każdym etapie życia?

Sekretem urody i piękna ludzkiego ciała są witaminy i związki chemiczne, które odgrywają w naszym organizmie ogromną rolę. Część z nich pozyskujemy podczas trawienia posiłków, inne przebywając na słońcu i w określonych warunkach pogodowych i klimatycznych. Chcąc jednak kompleksowo zadbać o swoje zdrowie i poszczególne części ciała, to warto rozważyć suplementację. Niedobór poszczególnych związków może bowiem powodować spadek odporności i przyspieszać proces starzenia. W tym artykule opowiem nieco więcej, o tym, w jaki sposób systematycznie dbać o skórę, włosy i paznokcie oraz czy warto stosować kosmetyki naturalne. Sprawdzimy również, kiedy warto stosować suplementację i skąd czerpać wiedzę o stanie swojego zdrowia.

Odpowiednia suplementacja dla pięknej skóry, włosów i paznokci

Korzystanie z suplementacji powinno opierać się na wiedzy na temat swojego ciała. Chcąc spowolnić proces starzenia, warto stosować suplementy o określonym i sprecyzowanym działaniu. Kolagen to jedno z białek produkowanych w naszym organizmie. Odpowiada między innymi za elastyczność skóry oraz dobrą kondycję włosów i paznokci. Jego braki mogą powodować problemy z wypadaniem włosów, pojawianiem się zmarszczek czy kruchością paznokci. Ciekawostką może być fakt, że kolagen stanowi aż 90% białka zawartego w skórze oraz 70% białka w gałce ocznej. Efekty jego niedoboru mogą mieć więc dla nas bardzo negatywne skutki. Kosmetyki naturalne mogą nam więc bardzo pomóc. Więcej ciekawostek można znaleźć na stronie https://arkazdrowia.pl/kolagen-swiety-graal-dla-skory/. Wracając jednak do najważniejszych informacji związanych z kolagenem nie sposób powiedzieć wszystko o tym czemu warto stosować jego suplementację. 

Niedobór kolagenu bardzo negatywnie wpływa na poszczególne części naszego ciała. Większość kobiet zauważa, że w pewnych okresach swojego życia zaczynają tracić włosy, a paznokcie stają się kruche i łamliwe, do tego skóra jest mniej elastyczna. Trwanie w takim stanie przez dłuższy czas może powodować wiele zmian, które ciężko będzie odwrócić w krótkim czasie. Stosowanie suplementacji pozwala na uzupełnienie braków kolagenu i wzmacnia nasze ciało. 

Jak sprawdzić poziom kolagenu w organizmie? 

W sytuacji, gdy zaczynamy podejrzewać u siebie niedobór kolagenu, warto to sprawdzić badanie. ICTP, czyli „C-końcowy telopeptyd kolagenu typu I”, to badanie, które pokazuje, jaki jest wskaźnik poziomu przemian kolagenu w organizmie. Wykonuje je się z krwi, najczęściej przy podejrzeniu nowotworu, problemów z prawidłową pracą tarczycy oraz osteoporozą. Jeżeli nie będziemy mogli uzyskać skierowania na nie, to pierwszymi symptomami niedoboru będą objawy opisane w pierwszej części artykułu. Łatwo można zauważyć, że kolagen jako białko pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Odpowiednia suplementacja może więc nam pomóc zachować zdrowie i dobrą kondycję. Jak jednak robić to z głową? 

W jaki sposób stosować kolagen, by sobie nie zaszkodzić?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób odpowiedzialnie suplementować kolagen. Na rynku możemy znaleźć różne preparaty z zawartością tego białka. Najczęściej występuje on w formie tabletek, kapsułek, proszku czy płynu. Dostępne są również kosmetyki naturalne, z dużą zawartością kolagenu. Bez względu na formę suplementacji, należy stosować się do zaleceń zawartych w ulotce. W razie wątpliwości można również skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. W zależności od preparatu zalecana dawka może się różnić. Średnia zalecana dawka to około 4-5 gramów. Pamiętajmy, że zarówno przyjmowanie witamin i innych suplementów jest zdrowe i dobre dla naszego organizmu pod warunkiem stosowania się do zaleceń producentów i zdrowego rozsądku. 

Efekty suplementacji kolagenu 

Korzystne efekty uzupełnienia niedoboru kolagenu można zauważyć już po niedługim czasie. Dzięki przyjmowaniu zalecanej dawki możemy utrzymać dobrą ruchliwość stawów, zredukować ryzyko złamania kości, poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci oraz zadbać o łagodzenie stanów zapalnych. Jak widać pozytywnych aspektów, jest bardzo dużo. Wszystko jednak zależy od tego, w jaki sposób podejdziemy do uzupełniania naszych niedoborów. Pamiętajmy, że kluczem do osiągnięcia odpowiednich parametrów jest stosowanie suplementów według zaleceń producenta. Sięgajmy tylko po sprawdzone i renomowane marki, które przyniosą spodziewany efekt. Jedzmy produkty bogate w kolagen i dbajmy, o to by nasz organizm miał szansę odpowiednio zareagować i przyjąć kolagen w postaci, w której będziemy go przyjmować.