Jak wygląda terapia uzależnień?

Uzależnienie to jednostka chorobowa, która ma destrukcyjny wpływ zarówno na zdrowie, jak i życie człowieka. Nałóg alkoholowy, narkomania, lekomania to tylko niektóre z problemów, z którymi boryka się coraz większa grupa osób. Skutki uzależnień odczuwają chorzy, ale także ich otoczenie – rodzina i przyjaciele. Dlatego też, aby zerwać z nałogiem, należy zdecydować się na skuteczną terapię.

 

Na czym polega psychoterapia uzależnień?

Uzależnienia, tak jak choroby cywilizacyjne, są jedną z plag XXI wieku. Ich negatywne skutki są zgubne dla zdrowia chorego. Do najczęstszych nałogów, z którymi próbują uporać się uzależnieni, należą alkoholizm, lekomania i narkomania.

Celem psychoterapii jest zaprzestanie przyjmowania przez chorego substancji psychoaktywnej. Żeby tak się stało, musi wykazać on chęć do zerwania z nałogiem, a także zgłosić się po pomoc do specjalistów. Z całą pewnością zalecą oni przeprowadzenie terapii opartej na psychoterapii.

Dzięki sesjom z psychologiem chory uświadamia sobie swój problem, a także jego źródło. Zauważa, jaki wpływ na jego życie ma nałóg. Otrzymuje on także wskazówki, jak zapanować nad chęcią sięgnięcia po używkę.

Terapia uzależnień obejmuje zajęcia indywidualne oraz sesje grupowe. Niekiedy, szczególnie w przypadku leczenia narkomanii i alkoholizmu, pomocniczo wdraża się stosowanie środków farmaceutycznych.

Opieka i wsparcie terapeutów są kluczowe podczas walki z uzależnieniem. Próby samodzielnego poradzenia sobie z problemem zazwyczaj kończą się fiaskiem. Indywidualne spotkania z psychologiem, a także sesje, w których biorą udział inni uzależnieni, to klucz do tego, aby rozpocząć życie wolne od używek” – mówi specjalista z Ośrodka Terapii Uzależnień „Trzeźwość”.

 Jak przeprowadza się terapię uzależnień?

Psychoterapia uzależnień składa się zarówno z serii indywidualnych spotkań z terapeutą, jak i z sesji grupowych. Specjaliści podkreślają, że właśnie ten sposób leczenia przynosi najbardziej satysfakcjonujące efekty.

Terapia indywidualna i jej przebieg są dopasowane do sytuacji danego pacjenta. Podczas sesji terapeuta skupia się na problemach chorego, chcąc odnaleźć przyczynę uzależnienia. Dzięki poświęcanej mu uwadze uzależniony ma poczucie wsparcia ze strony specjalisty. Sprzyja to znalezieniu motywacji do zerwania z nałogiem.

Natomiast terapia grupowa ma na celu uświadomienie chorym, że problem uzależnienia dotyczy też innych osób. Spotykają się oni ze wzajemnym zrozumieniem oraz wsparciem.

Po zakończonej terapii stan i postępy uzależnionego są monitorowane. W tym celu przeprowadza się sesje weekendowe oraz konsultacje diagnostyczne.