Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Psychoterapeuta to specjalista zajmujący się zdrowiem psychicznym pacjenta. Aby skutecznie mógł nam pomóc, musi spełniać określone warunki: posiadać wiedzę, doświadczenie oraz odpowiednie umiejętności. Co jeszcze należy uwzględnić podczas wyboru specjalisty?

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to lekarz, który zajmuje się zagadnieniami zdrowia psychicznego i ludzką psychiką. Aby zostać psychoterapeutą należy między innymi ukończyć podyplomowe szkolenie wybranej modalności najczęściej w formie 4-letnich studiów. W tym czasie student uczy się jak postawić odpowiednią diagnozę, poznaje również metody pracy terapeutycznej. Zwieńczeniem studiów jest egzamin. Jego zaliczenie oznacza, że mamy do czynienia z wykwalifikowanym psychoterapeutą, czego potwierdzeniem jest certyfikat renomowanego towarzystwa psychoterapeutycznego. Dodatkowo wielu z psychoterapeutów kształci się uzupełniająco po studiach osiągając inne certyfikaty. Przykładem tego jest Katarzyna Stefaniak – psycholog w Warszawie, która posiada Dyplom Psychoterapeuty Psychodynamicznego oraz Certyfikat Specjalisty Psychoterapii Uzależnień.

Kiedy warto udać się do psychoterapeuty?

Lista zagadnień, którymi zajmuje się psychoterapeuta jest dosyć długa. Można znaleźć na niej między innymi: zaburzenia nastroju, rozchwianie emocjonalne, uzależniania i problemy rodzinne. Również zaburzenia odżywiania i zaburzenia psychotyczne są wskazaniem do wizyty u specjalisty.

Na czym polega psychoterapia?

Psychoterapia to proces. W czasie spotkań psychoterapeuta zadaje pytania, analizuje odpowiedzi i poszukuje przyczyn konkretnych stanów czy konkretnego zachowania. Psychoterapia ma sens tylko wtedy, gdy pacjent nad sobą pracuje i nie ma wobec psychoterapii nierealnych oczekiwań, np. gotowego przepisu na życie. Więcej informacji na temat psychoterapii przedstawia blog, który regularnie prowadzi psycholog, psychoterapeuta zamieszczając artykuły z dziedziny zdrowia psychicznego. Wiele treści odnosi się do tego jak wygląda psychoterapia i jakie możemy mieć wobec niej oczekiwania.

Wybór psychoterapeuty – od czego zacząć?

Dobrze jeśli specjalista, do którego chcemy się udać, jest z tzw. polecenia. Jeśli nikt z naszych bliskich nie był na terapii (lub nikogo nie może polecić), to warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Wielu specjalistów ma swoje strony, na których można sprawdzić najważniejsze informacje jeszcze przed pierwszym spotkaniem.

Kluczową kwestią jest wykształcenie. Najlepiej jeśli specjalista posiada wspomniany wcześniej certyfikat, choć plusem jest już samo rozpoczęcie procesu certyfikacji. Przed wizytą warto sprawdzić, w jakim nurcie pracuje psychoterapeuta i jakie są obszary jego specjalności.

W czasie poszukiwań dobrze jest również zwrócić uwagę na superwizję. Taka informacja oznacza, że psychoterapeuta odbywa regularne spotkania z innym psychoterapeutą (superwizorem). Dzięki temu ma szansę spojrzeć z innej strony na swoją pracę i otrzymać wsparcie.

Pierwsze spotkanie

W czasie pierwszego spotkania możemy zapytać psychoterapeutę o wykształcenie i zdobyte doświadczenie. To również moment, aby zapytać o częstotliwość spotkań, metodę terapeutyczną, a także cenę terapii. Dobra atmosfera w czasie pierwszego spotkania może korzystnie wpływać na przebieg procesu terapeutycznego.

Jest to o tyle istotne, że w czasie terapii często bywa dla pacjenta niełatwym doświadczeniem. To dlatego warto udać się do doświadczonego specjalisty, który wzbudza nasze zaufanie i w jego towarzystwie czujemy się swobodnie. Jeśli podczas pierwszego spotkania, odczuwamy dyskomfort, to być może jest to sygnał, że należy udać się do innego specjalisty.