Jak dbać o słuch w starszym wieku?

To naturalne, że wraz z wiekiem pogarsza nam się słuch. Z upływem czasu wszystkie podzespoły organizmu stają się coraz słabsze. Obecnie szacuje się, że na częściowy brak słuchu cierpi aż 75% osób, które ukończyły 70 lat. Na całym świecie jest to ponad 1 mld ludzi.

U każdego z nas proces utraty słuchu przebiega indywidualnie. Zależy on od skłonności genetycznych, warunków pracy, czy przyjmowanych leków.

Duży wpływ na pogorszenie słuchu mogą mieć różne choroby oraz brak profilaktyki. Czynnikami, które przyspieszają proces są również niezdrowa dieta oraz nadciśnienie tętnicze.

Dlaczego należy dbać o słuch w starszym wieku?

Gorszy słuch to nie tylko problemy w codziennym funkcjonowaniu. Seniorzy często zaczynają tracić relację z rodziną i przyjaciółmi. Pogarsza się ich samopoczucie i pogoda ducha.

Starsze osoby, często czują się bezradne, samotne, często rezygnują ze spotkań towarzyskich. W niektórych przypadkach utrata słuchu może doprowadzić do depresji i zaburzeń pamięci. Dlatego nie warto czekać i udać się do lekarza już przy pierwszych objawach. Wieloletnie zaniedbania mogą wpłynąć na nagłe pogorszenie słuchu, a nawet głuchotę.

W obecnych czasach zakup baterii do aparatu lub nowego sprzętu wcale nie musi być długotrwałym procesem. Pamiętaj, aby zawsze zaopatrywać się tylko u sprawdzonych profesjonalistów takich jak www.audilo.pl.

Jak zauważyć pierwsze objawy pogorszenia słuchu?

Pierwsze objawy pogorszenia słuchu zauważysz bez problemów. Prawdopodobnie najpierw inni zwrócą uwagę na to, że bardzo głośno mówisz. Zaczniesz ustawiać radio i telewizor na coraz wyższą głośność.

Słowa wypowiedziane przez osoby z otoczenia coraz częściej będzie dla Ciebie ciche i niewyraźne. Zaczniesz prosić innych, aby mówili głośniej i powtarzali, co powiedzieli. Część seniorów zaczyna uczyć się czytać z ruchu warg. Któraś z tych oznak brzmi znajomo? Najwyższy czas, aby zgłosić się na badanie słuchu.

Jeśli do powyższych objawów dodatkowo dojdą zawroty głowy lub szumy uszne, nie czekaj i umów się na pilną wizytę do lekarza.

Jak wygląda badanie u lekarza?

Jeśli poinformujesz lekarza, że podejrzewasz u siebie niedosłuch, specjalista najpierw przeprowadzi z Tobą wywiad i zapyta o wszystkie objawy. Następnie przeprowadzi bezbolesne badanie audiometryczne lub skieruje Cię na potrzebne badania.

Po postawieniu diagnozy lekarz (często wspólnie z rodziną seniora) ustala najlepszą, indywidualnie dobraną metodę leczenia.

Jak chronić słuch?

  1. Pamiętaj o regularnych badaniach słuchu, szczególnie po 60. roku życia. Stała opieka laryngologiczna pozwoli szybko wychwycić nieprawidłowości oraz wdrożyć wczesne leczenie.
  2. Nie bagatelizuj problemów ze słuchem. Wiele starszych osób zrzuca winę na wiek, gdy tymczasem powinni przeprowadzić badanie i wdrożyć jak najszybsze leczenie. Istnieje wiele metod na poprawę słuchu, a tym samym podniesienie jakości życia na co dzień.
  3. Unikaj hałaśliwych miejsc i imprez. Poinformuj bliskich, że wolisz spokojniejsze spotkania w mniejszym gronie. Jeśli musisz przebywać w warunkach natężonego hałasu, postaraj się zdobyć ochronne nauszniki. W domu pamiętaj, aby eliminować jak najwięcej źródeł hałasu. Jeśli nie oglądasz telewizji lub nie słuchasz radia, wyłącz odbiorniki.
  4. Korzystaj z każdej sytuacji, aby posiedzieć w ciszy. Taka praktyka pozwala utrzymać narząd słuchu w dobrej kondycji. W ciszy łatwiej odpoczywać i skupić się na pracy. Szybko przyzwyczaisz się do takich warunków, co na pewno zaprocentuje lepszym zdrowiem na późniejsze lata.
  5. Dbaj o higienę uszu. Prawdopodobnie już wiesz, że patyczki higieniczne służą jedynie do czyszczenia zewnętrznych partii uszu. Nigdy nie stosuj ich do kanału słuchowego, bo możesz go uszkodzić lub zatkać go woskowiną. Jedyny słuszny preparat do czyszczenia wnętrza ucha to specjalny spray lub roztwór kupiony w aptece lub specjalistycznym sklepie.
  6. Dbaj o zdrowie uszu. Pamiętaj, aby zawsze chronić je przed wiatrem i zimnem. Miej przy sobie nauszniki lub czapkę. Zawsze również możesz poratować się kapturem.
  7. Nie korzystaj z niesprawdzonych produktów, które mają poprawić słuch. Na rynku nie brakuje tzw. wzmacniaczy słuchu i innych urządzeń, które obiecują rozwiązać Twój problem. Zawsze konsultuj się z lekarzem i korzystaj jedynie z atestowanych produktów, które kupisz u sprawdzonych dostawców.

Jak walczyć z częściową utratą słuchu?

Kiedy badanie laryngologiczne wykaże częściową utratę słuchu, niektóre osoby niepotrzebnie załamują się i tracą nadzieję na dobry standard życia.

Obecnie lekarze mają do dyspozycji różne zabiegi operacyjne, czy np. protezowanie słuchu.

Aparaty słuchu są dostosowane do każdego. Produkty są przystępne cenowo, dyskretne i nie utrudniają codziennego funkcjonowania. Dodatkowe zalety to estetyczny wygląd i kompaktowy rozmiar.

Aparat słuchu to całkowicie bezbolesna metoda, która może szybko poprawić Twój komfort i przynieść ulgę.

Jak porozumiewać się ze starszymi osobami, które mają problemy ze słuchem?

Jeśli wiesz, że osoba w podeszłym wieku ma problem ze słuchem, postaraj się przestrzegać kilku prostych zasad. Dzięki temu poprawisz jej samopoczucie i zachęcisz do utrzymywania kontaktów społecznych. Stań przodem do rozmówcy, mów wyraźnie i nieco głośniej niż zazwyczaj.

Postaraj się wypowiadać wolno i wyeliminować konkurencyjne dźwięki (np. wyłącz telewizor). Utrzymuj odległość około 90 cm od rozmówcy.