Dorosz Oksana Dermatolog

Kim jest lekarz dermatolog?

Dolegliwości skórne zależą od wielu czynników, na jakie mniej czy też bardziej możemy wpłynąć – geny, codzienny tryb życia bądź też najzwyklejsza ochrona skóry.

Dorosz Oksana Dermatolog
Dorosz Oksana Dermatolog

 

Sporo zależy z pewnością od higieny osobistej i od kosmetyków, jakie używamy. Każdy z nas jednakże z pewnością był chociaż raz w życiu u dermatologa. To oczywiście lekarz, jaki będzie odpowiedzialny za prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn występujących u nas zmian skórnych. To on naturalnie będzie zalecać odpowiednie leczenie, jednak pamiętajmy też, że z dermatologią są połączone inne dyscypliny lekarskie. W ich kontekście także jesteśmy w stanie uzyskać wskazówkę.

Mamy tu na myśli:

• wenerologia

• kosmetologia

Oczywiście do dermatologa zgłaszamy się, kiedy potrzebujemy wsparcia nie tylko w związku z wadliwym działaniem cery. Kontakt ze profesjonalistą będzie także wskazany, jeżeli mamy problemy z włosami bądź paznokciami. Podczas wizyty u takiego lekarza przebadana będzie skóra, jakkolwiek też ma on za zadanie wskazać prawdopodobne przyczyny na przykład stosownego wyglądu. Niejednokrotnie źródłem takich chorób mogą być dolegliwości wewnętrzne. W wielu przypadkach skóra choruje z uwagi na zmiany hormonalne lub alergie. Powodem jednakże mogą być również zmiany rakowate.

Dorosz Oksana Dermatolog

Dorosz Oksana Dermatolog – Rodzaje dermatologii

W zasadzie dermatologia jest dziedziną lekarską, którą wolno podzielić na dwie bazowe specjalizacje. Mówimy, w następstwie tego o:

• dermatologii klinicznej,

• dermatologii realizeświadczalnej.

Jeżeli gra toczy się o kliniczną, to będzie się zajmować diagnozowaniem, a również leczeniem przeróżnych chorób skórnych. Z kolei dermatologia eksperymentalna skupia się na opisie struktury cery i na funkcjach, które będzie ona pełnić.

Dorosz Oksana Dermatolog – Badania dermatologiczne

Jeżeli już masz potrzebę udać się do takiego specjalisty, to w głównej kolejności dermatolog będzie przeglądać ewentualne zmiany skórne gołym okiem. Jeśli niemniej jednak W trakcie takiego badania nie może odpowiednio zdiagnozować kłopotu, to wtedy pomaga sobie dermatoskopem. To szczególny przyrząd, który ma zamontowaną lampkę powiększającą pole widzenia. Działa jak lupa. To naturalnie dzięki temu wybrany obszar na skórze może być bardziej szczegółowo obejrzany. Tę metodę stosuje się zwłaszcza w przypadku znamion barwnikowych.

Szczegółowe metody badań dermatologicznych

W sytuacji, kiedy w czasie badania dermatolog nabierze podejrzeń, że przypadku danej choroby przyczyną są w stanie być bakterie, to w tej sytuacji ma prawo zlecić wymaz ze skóry. Na dodatek, jeżeli podejrzewa grzybicę, to może to być też badanie mikrobiologiczne. Ewentualnie jesteśmy w stanie też być skierowani na pobranie w krwi. Wtedy zlecone może być też oznaczenie poziomu hormonów. W szeregu przypadków w przypadku trądziku może tu występować podłoże hormonalne. Z kolei wtenczas, gdy zmiany skórne mają swoje źródło w alergii, to doktor ma prawo nas skierować na testy alergiczne lub od razu pull off alergologa. Kłopoty skórne mogą być, wobec tego przeróżne. Przede wszystkim jednak nie możemy ignorować brodawek lub narośli. Dermatolog powinien je obejrzeć, by wykluczyć zmiany nowotworowe.