Dlaczego unifikacja w transporcie jest tak ważna?

Transport to jedna z najbardziej znaczących dziedzin w gospodarce praktycznie każdego kraju.

To właśnie dzięki transportowi drogowemu jesteśmy w stanie codziennie znaleźć na półkach naszych osiedlowych sklepów świeże produkty, które praktycznie codziennie są dostarczane. Gdyby rynek transportu drogowego się załamał praktycznie w każdym kraju, w każdym mieście ludzie zaczęli by doświadczać problemów z dostępnością wszelkiego rodzaju produktów. Dlatego też, ważne jest ażeby transport drogowy był na stale wysokim poziomie. Jakość usług transportowych, a przede wszystkim szybkość dostaw jest na bieżąco ulepszana.

Dlaczego unifikacja w transporcie jest tak ważna?

Przykładem dość prostego zabiegu, który ma znaczy wpływ na czas dostaw jak również magazynowanie wszelakich produktów jest unifikacja palet, na których są umieszczane przeróżne produkty.

Obecnie palety euro są najbardziej rozpowszechnionym rodzajem palet w Europie. Cóż szczególnego jest w tej standaryzacji? Przede wszystkim, ten sam rozmiar palety pozwala na planowanie miejsc w magazynach, jak również łatwiejsze planowanie przewozów, ponieważ już przed wyprodukowaniem danego towaru, producent będzie w stanie określić ile maksymalnie palet danego towaru będzie mógł zmieścić na danej ciężarówce. Podobnie jest w przypadku, gdy dany towar trzeba załadować. Wtedy istotną role odgrywają tak zwani „wózkowi” czyli osoby, które operują wózkami widłowymi. Mając świadomość, że podstawa i budowa samej palety będzie praktycznie zawsze taka sama, operator wózka widłowego nie musi zastanawiać się jak podjechać pod daną paletę. Każda z palet będzie miała zawsze taką samą budowę. To właśnie tak proste aspekty jak chociażby właśnie budowa danej palety skracają czas zarówno transportu, jak i samego rozładunku i załadunku ciężarówek, a jak wiadomo nie od dziś, czas to jednak pieniądz. Również producent palet taki jak chociażby http://www.kalpol.com.pl, nie musi wiecznie przezbrajać swojej linii produkcyjnej ponieważ konkretnie wie w jaki sposób ma być wykonana paleta.