Dieta i jej wpływ na stan włosów

Dla wielu osób bardzo poważnym problem stanowią włosy, które wypadają, są zniszczone i prezentują się nieatrakcyjnie.

Istnieje wiele różnych metod pielęgnacji włosów, które obejmują stosowanie kosmetyków, odżywek, korzystanie z zabiegów i usług fryzjerskich, itp. Okazuje się jednak, że bardzo istotny wpływ na ogólny stan włosów ma stosowana dieta. Właściwe jej zbilansowanie i dobranie odpowiednich składników odżywczych sprawi, że włosy będą prezentowały się atrakcyjnie oraz będą zdrowe i zadbane. Jeśli ktoś nie zna się na takich dietach, wówczas najlepszym wyjściem jest skorzystanie z porady specjalisty, dietetyka.

Dieta i jej wpływ na stan włosów

Najważniejsze składniki odżywcze istotne dla kondycji włosów

Bardzo ważne jest prawidłowe zbilansowanie diety, która powinna być bogata w wiele witamin czy też minerałów. Duża różnorodność potraw jest istotna nie tylko pod kątem dostarczania wielu składników, ale również ze względu na własne upodobania. Po prostu im bardziej zróżnicowana dieta, tym mniejsza szansa, że się ona znudzi. Planując dietę nakierowaną na optymalny stan włosów, należy zadbać o dostarczanie organizmowi składników, takich jak białko, witaminy A, B, C oraz D, cynk, miedź, żelazo, jod, krzem oraz nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3.

Białka są składnikami zawierającymi aminokwasy, które oddziałują bardzo pozytywnie na stan włosów i odbudowują ich strukturę. Witaminy z kolei biorą udział w procesach regeneracji i wzmacniania cebulek włosów, natomiast cynk poprawia pracę gruczołów łojowych. Żelazo wzmacnia włosy, natomiast miedź przyspiesza ich porost. Jeśli chodzi o jod to składnik ten jest bardzo istotny w walce z włosami podatnymi na łamanie się.

Wiele informacji na temat odpowiedniej diety można znaleźć w Internecie, na przykład na stronie https://ctn.com.pl/wplyw-diety-na-wlosy/. Ogólnie rzecz biorąc warto spożywać chude mięso i ryby, orzechy, kefiry, maślanki, jogurty naturalne, fasolę, różnego rodzaju kasze oraz wiele innych produktów spożywczych, które są bogate we wspomniane wyżej składniki. Warto skorzystać z porad dietetyków, aby dowiedzieć się, które produkty są najbardziej polecane.