Dermatolog Nfz Poznan

Problemy skórne? Dermatolog jedynym ratunkiem

W zależności od genów i od trybu prowadzonego codziennego życia możemy częściej lub ewentualnie rzadziej narzekać na dolegliwości skórne.

Dermatolog Nfz Poznan
Dermatolog Nfz Poznan

 

Dużo zależy na pewno od higieny osobistej i od preparatów, jakie używamy. Każdy z nas jednak z pewnością był chociaż raz w życiu u dermatologa. To właśnie lekarz, który będzie odpowiedzialny za prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn występujących u nas zmian skórnych. To upon naturalnie będzie zalecać należyte leczenie, jednakowoż pamiętajmy też, że z dermatologią są połączone inne dyscypliny lecznicze. W ich kontekście również możemy uzyskać poradę.

Mamy tu na myśli:

• wenerologia

• kosmetologia

Bezsprzecznie realize dermatologa zgłaszamy się, kiedy potrzebujemy pomocy nie tylko w związku z wadliwym działaniem cery. Kontakt ze profesjonalistą będzie też wskazany, jeśli mamy komplikacje z włosami bądź paznokciami. W trakcie wizyty u takiego lekarza przebadana będzie cera, lecz też ma on za zadanie określić możliwe przyczyny na przykład słusznego wyglądu. Niejednokrotnie źródłem takich chorób mogą być dokuczliwości wewnętrzne. W wielu przypadkach cera choruje z uwagi na zmiany hormonalne czy też alergie. Powodem jednakże mogą być także zmiany rakowate.

Dermatolog Nfz Poznan

Dermatolog Nfz Poznan – Podział dermatologii

W zasadzie dermatologia jest dziedziną medyczną, jaką wolno podzielić na dwie fundamentalne specjalizacje. Mówimy, wobec tego o:

• dermatologii klinicznej,

• dermatologii completeświadczalnej.

Jeśli gra toczy się o kliniczną, to będzie się zajmować diagnozowaniem, a też leczeniem przeróżnych chorób skórnych. Z kolei dermatologia completeświadczalna skupia się na opisie konstrukcji skóry i na funkcjach, które będzie ona pełnić.

Dermatolog Nfz Poznan – Badania lekarskie i dermatologiczne

Jeżeli już masz potrzebę iść do takiego specjalisty, to w głównej kolejności dermatolog będzie badać ewentualne zmiany skórne gołym okiem. Jeśli jednakże W czasie takiego badania nie może odpowiednio zdiagnozować kłopotu, to wówczas pomaga sobie dermatoskopem. To specjalistyczny przyrząd, który ma zamontowaną lampkę powiększającą pole widzenia. Funkcjonuje jak lupa. To właśnie dzięki temu wybrany obszar na skórze może być bardziej szczegółowo obejrzany. Tę metodę wykorzystuje się szczególnie w wypadku znamion barwnikowych.

Szczegółowe metody badań dermatologicznych

W sytuacji, kiedy w czasie badania dermatolog nabierze podejrzeń, że przypadku danej choroby powodem mogą być drobnoustroje, to w tej sytuacji może zlecić wymaz ze skóry. Ponadto, jeżeli podejrzewa grzybicę, to może to być także badanie mikrobiologiczne. Ewentualnie możemy także być skierowani na pobranie w krwi. Wtenczas zlecone może być także oznaczenie poziomu hormonów. Często w wypadku trądziku może tu występować podłoże hormonalne. Z kolei wtedy, gdy zmiany skórne mają swoje źródło w alergii, to lekarz ma prawo nas skierować na badania alergiczne albo od razu do alergologa. Kłopoty skórne mogą być, w następstwie tego najróżniejsze. Przede wszystkim jednakże nie jesteśmy w stanie ignorować brodawek lub narośli. Dermatolog ma obowiązek je obejrzeć, aby wykluczyć zmiany rakowate.