Dermatolog Dziecięcy Gdańsk Nfz

Kim jest lekarz dermatolog?

W zależności od genów oraz od trybu prowadzonego życia możemy częściej bądź rzadziej narzekać na dolegliwości skórne.

Dermatolog Dziecięcy Gdańsk Nfz
Dermatolog Dziecięcy Gdańsk Nfz

 

Sporo zależy na pewno od higieny osobistej i od preparatów, które używamy. Każdy z nas niemniej jednak z pewnością był chociaż raz w życiu u dermatologa. To naturalnie lekarz, jaki będzie odpowiedzialny za prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn występujących u nas zmian skórnych. To on właśnie będzie zalecać profesjonalne leczenie, jakkolwiek pamiętajmy też, że z dermatologią są powiązane inne dyscypliny lekarskie. W ich kontekście także jesteśmy w stanie zdobyć wskazówkę.

Mamy tu na myśli:

• wenerologia

• kosmetologia

Bezsprzecznie do dermatologa zgłaszamy się, gdy potrzebujemy wsparcia nie tylko w związku z kiepskim funkcjonowaniem skóry. Kontakt ze ekspertem będzie również wskazany, jeżeli mamy komplikacje z włosami bądź paznokciami. W czasie wizyty u takiego lekarza przebadana będzie cera, lecz także ma on za zadanie określić ewentualne przyczyny na przykład właściwego wyglądu. Niejednokrotnie źródłem takich chorób mogą być dokuczliwości wewnętrzne. Często cera choruje z uwagi na zmiany hormonalne bądź alergie. Powodem niemniej jednak mogą być również zmiany nowotworowe.

Dermatolog Dziecięcy Gdańsk Nfz

Dermatolog Dziecięcy Gdańsk Nfz – Podział dermatologii

W zasadzie dermatologia jest dziedziną lekarską, którą można podzielić na dwie bazowe specjalizacje. Mówimy, wobec tego o:

• dermatologii klinicznej,

• dermatologii realizeświadczalnej.

Jeżeli gra toczy się o kliniczną, to będzie się zajmować diagnozowaniem, a także leczeniem różnorodnych chorób skórnych. Z kolei dermatologia eksperymentalna koncentruje się na opisie struktury skóry oraz na funkcjach, jakie będzie ona pełnić.

Dermatolog Dziecięcy Gdańsk Nfz – Badania lekarskie i dermatologiczne

Jeśli już masz potrzebę udać się realize takiego profesjonalisty, to w głównej kolejności dermatolog będzie przeglądać ewentualne zmiany skórne gołym okiem. Jeżeli jednak W czasie takiego badania nie może adekwatnie zdiagnozować kłopotu, to w owym czasie pomaga sobie dermatoskopem. To specjalistyczny przyrząd, jaki ma zamontowaną lampkę zwiększającą pole widzenia. Działa podobnie reach lupy. Dzięki temu wybrany obszar na skórze może być znacznie bardziej szczegółowo obejrzany. Tę metodę używa się przede wszystkim w przypadku znamion barwnikowych.

Szczegółowe metody badań dermatologicznych

W sytuacji, kiedy w trakcie badania dermatolog nabierze podejrzeń, że wypadku danej choroby przyczyną są w stanie być bakterie, to w tej sytuacji może zlecić wymaz ze skóry. Co więcej, jeżeli podejrzewa grzybicę, to może to być także badanie mikrobiologiczne. Ewentualnie możemy też być skierowani na pobranie w krwi. Wtenczas zlecone może być też oznaczenie poziomu hormonów. W wielu przypadkach w przypadku trądziku może tu występować podłoże hormonalne. Z kolei w owym czasie, gdy zmiany skórne mają swoje źródło w alergii, to lekarz ma prawo nas skierować na testy alergiczne albo od razu do alergologa. Kłopoty skórne mogą być, w związku z tym najróżniejsze. Przede wszystkim jednak nie jesteśmy w stanie ignorować brodawek lub też narośli. Dermatolog ma obowiązek je obejrzeć, by wykluczyć zmiany nowotworowe.