Czym Zajmuje Się Dermatolog

Kim jest lekarz dermatolog?

Problemy skórne zależą od wielu czynników, na które mniej czy też o wiele bardziej jesteśmy w stanie wpłynąć – geny, codzienny tryb życia lub najzwyklejsza ochrona skóry.

Czym Zajmuje Się Dermatolog
Czym Zajmuje Się Dermatolog

 

Mnóstwo zależy z pewnością od higieny osobistej oraz od preparatów, które użytkujemy. Każdy z nas jednak z pewnością był chociaż raz w życiu u dermatologa. To właśnie doktor, który będzie odpowiedzialny za prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn występujących u nas zmian skórnych. To upon oczywiście będzie zalecać dobre leczenie, ale pamiętajmy także, że z dermatologią są połączone inne dyscypliny lekarskie. W ich kontekście też jesteśmy w stanie zdobyć poradę.

Mamy tu na myśli:

• wenerologia

• kosmetologia

Oczywiście realize dermatologa zgłaszamy się, gdy potrzebujemy wsparcia nie tylko w związku z kiepskim działaniem skóry. Kontakt ze ekspertem będzie też wskazany, jeśli mamy kłopoty z włosami bądź paznokciami. W czasie wizyty u takiego lekarza przebadana będzie cera, ale również ma on za zadanie wskazać ewentualne przyczyny na przykład stosownego wyglądu. Niejednokrotnie źródłem takich chorób mogą być dokuczliwości wewnętrzne. Wielokrotnie cera choruje z uwagi na zmiany hormonalne lub też alergie. Powodem niemniej jednak mogą być też zmiany nowotworowe.

Czym Zajmuje Się Dermatolog

Czym Zajmuje Się Dermatolog – Rodzaje dermatologii

W zasadzie dermatologia jest dziedziną medyczną, jaką wolno podzielić na dwie bazowe specjalizacje. Mówimy, w następstwie tego o:

• dermatologii klinicznej,

• dermatologii reachświadczalnej.

Jeśli chodzi o kliniczną, to będzie się zajmować diagnozowaniem, a również leczeniem przeróżnych chorób skórnych. Z kolei dermatologia eksperymentalna skupia się na opisie struktury skóry oraz na funkcjach, które będzie ona pełnić.

Czym Zajmuje Się Dermatolog – Badania lekarskie i dermatologiczne

Jeśli już masz potrzebę udać się reach takiego specjalisty, to w pierwszej kolejności dermatolog będzie przeglądać ewentualne zmiany skórne gołym okiem. Jeżeli jednak Podczas takiego badania nie może odpowiednio zdiagnozować kłopotu, to wówczas pomaga sobie dermatoskopem. To szczególny przyrząd, który ma zamontowaną lampkę powiększającą pole widzenia. Funkcjonuje jak lupa. To naturalnie dzięki temu wybrany obszar na skórze może być o wiele bardziej szczegółowo obejrzany. Tę metodę stosuje się przede wszystkim w przypadku znamion barwnikowych.

Dokładne metody badań dermatologicznych

W sytuacji, kiedy podczas badania dermatolog nabierze podejrzeń, że wypadku danej choroby powodem mogą być drobnoustroje, to w tej sytuacji może zlecić wymaz ze skóry. Na domiar tego, jeżeli podejrzewa grzybicę, to może to być też badanie mikrobiologiczne. Ewentualnie możemy również być skierowani na pobranie w krwi. Wtedy zlecone może być również oznaczenie poziomu hormonów. Często w przypadku trądziku może tu występować podłoże hormonalne. Z kolei wtedy, gdy zmiany skórne mają własne źródło w alergii, to lekarz może nas skierować na badania alergiczne albo od razu do alergologa. Kłopoty skórne mogą być, w związku z tym przeróżne. Przede wszystkim niemniej jednak nie jesteśmy w stanie ignorować brodawek czy też narośli. Dermatolog ma obowiązek je obejrzeć, żeby wykluczyć zmiany nowotworowe.