Ćwiczenia poprawiające wzrok

Gorsze widzenie może być wynikiem wady wzroku, wśród których występują krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm, a ich korygowanie wymaga noszenia soczewek kontaktowych lub okularów. Jednak problemy ze wzrokiem nie zawsze są spowodowane wadą wzroku i mogą wynikać z zaburzeń funkcjonalnych układu wzrokowego. Kiedy stosuje się terapię widzenia, a kiedy samodzielne ćwiczenia usprawniające wzrok?

Kiedy konieczna jest terapia widzenia i na czym polega?

Jeśli u dzieci lub osób dorosłych stwierdzi się zaburzenia funkcjonalne wzroku, specjaliści mogą zaproponować pacjentom terapię widzenia, która z reguły przeprowadzana jest u optometrysty (czasem także u ortoptysty). Trening wzroku polega na aktywizacji całego układu wzrokowego, czyli zaczynając od podstawowych funkcji takich jak ruchy oczu czy orientacji, przez bardziej zaawansowane – akomodację i widzenie obuoczne, aż po kognitywne widzenie i funkcje poznawczo-percepcyjne.

– „Tego typu ćwiczenia poprawiające wzrok stosowane są u osób m.in. z zaburzeniami akomodacji i ruchów oczu, z zezem jawnym lub ukrytym, podczas niedowidzenia, i bardziej złożonych zaburzeń widzenia. To także sposób na to, by stabilnie utrzymywać ostrość, szybciej postrzegać, zapobiegać suchości oczu, ich swędzeniu, a także bólom głowy, szyi, pleców itp.” – podkreśla specjalista z Optical Center Oftal Koralewscy z Poznania.

Terapia polega na godzinnym spotkaniu ze specjalistą (np. kilka razy w tygodniu lub rzadziej, w zależności od zaburzeń), podczas którego pacjent wykonuje złożone ćwiczenia. Dodatkowo często zleca się też trening domowy, który polega na wykonywaniu prostych ćwiczeń przez 20-30 minut. Na tym etapie może się również okazać, że pacjent będzie wymagał przepisania soczewek lub okularów korekcyjnych.

Jakie ćwiczenia poprawiające wzrok można wykonywać samodzielnie?

Oprócz domowego treningu będącego elementem specjalistycznej terapii widzenia, każda osoba, która chce zadbać o oczy, może stosować ćwiczenia na wzrok. Ich propagatorem był m.in. okulista William H. Bates, który w latach 20. ubiegłego wieku stworzył ćwiczenia wizjonetyczne, czyli relaksujące oczy. Specjalista uważał, że pogorszenie ich funkcjonowania wynika z długotrwałego napięcia, dlatego też konieczne jest ich częste rozluźnianie.

Warto jednak pamiętać, że chociaż u osób z wadami wzroku ćwiczenia są niewystarczające, to już u osób z zaburzeniami widzenia wynikającymi z przemęczenia wzroku lub stresu, taki trening jest wskazany i przynosi efekty w postaci odprężenia oczu i umysłu. Chętni w celu wyostrzenia widzenia mogą stosować ćwiczenia wzroku takie jak:

  • ósemka – patrząc przed siebie, należy wyciągnąć wyprostowaną dłoń i kreślić nią leżącą ósemkę lub znak nieskończoności, a następnie bez poruszania głową podążać za nią wzrokiem,
  • patrzenie blisko i daleko – polega na wybraniu dwóch punktów – jednego blisko, a drugiego daleko i patrzenia na nie zamiennie przez kilka minut. Urozmaiceniem ćwiczenia jest kilka punktów, na które patrzy się kolejno,
  • rysowanie figur geometrycznych – podczas ćwiczenia oczami należy rysować figury, zaczynając od tych prostych, po bardziej skomplikowane.