Cierpisz na bezsenność? Poznaj możliwe przyczyny i wylecz tę dolegliwość

Krótkotrwałe problemy ze snem, które wynikają z napiętego w danym okresie trybu życia mogą przeminąć, jednak czasem bezsenność przybiera formę przewlekłą.

Gdy od kilku tygodni nie możesz zasnąć i wpływa to niewątpliwie na Twoje codzienne funkcjonowanie, nie czekaj na pogorszenie tego stanu, tylko skontaktuj się ze specjalistą. Psychoterapeuci i psychiatrzy, jak np. z Centrum Dobrej Terapii o bezsenności wiedzą wiele. Warto więc po pomoc udać się do ośrodka, który specjalizuje się w tematyce bezsenności i dać sobie pomóc w tym ważnym, oddziałującym na wiele płaszczyzn temacie.

Jakie mogą być przyczyny bezsenności?

Mówi się, że bezsenność to choroba XXI wieku i wiele w tym prawdy. Tempo życia, nadmiar obowiązków, nagromadzony stres, który nie może znaleźć ujścia, sprawiają, że pojawiają się problemy ze snem. Często bezsenność jest jednym z objawów nerwicy lękowej albo depresji. Często wiąże się z zaburzeniami w produkcji serotoniny i melatoniny. Według badań, serotonina pełni bardzo istotną rolę w regulacji zegara biologicznego, dlatego osoby z depresją po przyjęciu leków często zauważają w tej kwestii poprawę. Gdy występują także zaburzenia w funkcjonowaniu szyszynki, a dokładnie w produkcji melatoniny, również mogą występować problemy ze snem. Oczywiście zaburzenia rytmu dobowego, czyli np. praca zmianowa, również wpływają na tę dolegliwość, jednak w tym przypadku zwykle ma ona charakter krótkotrwały i przyczyna jest z góry znana. Dodatkowo bezsenności sprzyja stres, który niezaadresowany może doprowadzić do długotrwałych dolegliwości związanych z bezsennością.

Cierpisz na bezsenność? Poznaj możliwe przyczyny i wylecz tę dolegliwość

Farmakoterapia pozwoli odzyskać sen, a psychoterapia spać spokojniej

Odpowiednia farmakoterapia, dobrana przez lekarza psychiatrę, ale nie tabletki nasenne, które mają krótkotrwałe działanie, może pomóc odzyskać zdrowszy sen. Do zaburzeń snu zaliczamy również sytuację, gdzie osoba cierpiąca na takie dolegliwości wybudza się kilkukrotnie w ciągu nocy ze snu. Tutaj również pomoże farmakoterapia, choć oczywiście efekt terapeutyczny zależny jest od leczenia, ustawionego przez psychiatrę. Często bezsenność związana jest z problemami emocjonalnymi, które są schowane głęboko w psychice pacjenta i zostały w pewien sposób wyparte. W takiej sytuacji, w przepracowaniu traum i lęków pomoże psychoterapia.