Chemia kliniczna – zrozum swoje wyniki badań

Krew jest nieocenionym źródłem wiedzy dla lekarza. Pozwala potwierdzić choroby lub wykryć te zupełnie bezobjawowe. Często wskazuje na niedobory poszczególnych substancji w organizmie, witamin i składników mineralnych. Istnieje wiele grup badań do przeprowadzenia. Warto się z nimi zapoznać i wiedzieć, co otrzymane wyniki mogą powiedzieć o stanie naszego zdrowia.

Kiedy zlecana jest chemia kliniczna?

Lekarz może poprosić o wykonanie badań krwi w celu ogólnej kontroli zdrowia bądź potwierdzenia/wykluczenia choroby. Nie trzeba mieć poważnych objawów, by otrzymać skierowanie na wykonanie badań krwi, czyli chemii klinicznej. Skurcze mięśni, osłabienie, niekontrolowane tycie bądź chudnięcie, czy zawroty głowy są podstawą do zlecenia morfologii. Z pewnością oprócz profilu ogólnego, zbadane mogą zostać hormony, poziom witamin, minerałów czy pierwiastków lub glukoza. Medycyna jest już tak bardzo zaawansowana, że z krwi dowiadujemy się o predyspozycjach do nowotworów albo wykrywamy je we wczesnym stadium. Coraz częściej w laboratoriach można spotkać specjalne pakiety badań, które zawierają w sobie konkretne badania krwi pod kątem narządów czy schorzeń.

Chemia kliniczna w laboratorium

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na badania prywatne. Wiedza na temat badań i własnego zdrowia cały czas się poszerza. Umożliwia to bardziej świadome wykonywanie diagnostyki i monitorowanie swojego zdrowia bez konieczności proszenia o skierowanie lekarza. Oczywiście konsultacja zawsze jest wskazana i to lekarz powinien podejmować decyzje odnośnie do ewentualnego leczenia wykrytych lub podejrzewanych chorób.

Na wykonanie morfologii lub poszerzonych analiz krwi ludzie wysyłani są również przez trenerów personalnych czy dietetyków. Aby ułatwić wybór konkretnych parametrów krwi do zbadania, można zdecydować się na konkretny profil np. wątrobowy, hormonalny dla kobiet, hormonalny dla mężczyzn, lipidowy, nerkowy, tarczycowy czy alergiczny. To tylko kilka możliwości. Pojawiły się również dedykowane profile dla osób po 40. roku życia, kobiet w ciąży czy przedoperacyjne. Jak widać, chemia kliniczna jest bardzo rozwinięta i każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak przygotować się do badania krwi?

Większość badań krwi należy wykonywać na czczo. Dlatego już dnia poprzedniego należy zjeść lekką kolację. Niewskazane są posiłki bardzo tłuste czy słodkie, które mogą wpłynąć na finalny wynik badań. Absolutny zakaz dotyczy też spożywania napojów alkoholowych. Trzeba uważać także z aktywnością fizyczną, która również może oddziaływać na krew. Jednakże warto pamiętać, by zachowywać się normalnie. Badanie ma pokazać stan faktyczny naszego zdrowia. Dobrą praktyką jest też wypicie szklanki wody przed pobraniem krwi. Pozwala ona trochę ją rozrzedzić, dzięki czemu jej pobieranie może być łatwiejsze.

Chemia kliniczna nadal jest podstawą wykrywania chorób i monitorowania własnego zdrowia. Laboratoria są przygotowane na różne potrzeby pacjentów i lekarzy. Bogate pakiety badań pozwalają zbadać praktycznie każdy narząd i poziom konkretnych substancji w naszym organizmie.