Apteka internetowa – na co zwrócić uwagę?

Coraz więcej ludzi kupuje leki, kosmetyki czy suplementy diety w internecie. Warto jednak uważać, gdzie je kupujemy, ponieważ nie każda apteka może być legalna. Zakup w sieci to wygoda i pewność, że dostaniemy nasz lek bez stania w kolejce. Co wziąć pod uwagę przy kupnie w aptece internetowej, dowiesz się poniżej.

1.      Jakie warunki musi spełniać apteka internetowa?
2.      Na co zwrócić uwagę?
3.      Jaka jest apteka godna zaufania?
4.      Jakie są zalety aptek internetowych?

Jakie warunki musi spełniać apteka internetowa?

W przypadku legalnej apteki internetowej warunkiem jest posiadanie lokalu stacjonarnego. Jeśli działa tylko przez internet, jest to dość podejrzane. Na stronie powinna zostać podana informacja, gdzie można znaleźć adres i lokalizację sklepu. Każda apteka internetowa powinna mieć na stronie dane właściwego Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. Także na witrynie musi się znaleźć odesłanie do Krajowego Rejestru Zezwoleń Na Prowadzenie Aptek Ogólnodostępnych. Na stronie powinien zostać umieszczony logotyp Unii Europejskiej podlinkowany do rekordu w wykazie aptek w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Innym odesłaniem jest Biuletyn Informacji Publicznej GIF, gdzie znajdują się informacje o przepisach związanych ze sprzedażą wysyłkową w Polsce. Ostatnim warunkiem jest zapewnienie telefonicznego dyżuru w godzinach pracy apteki, najlepiej między 9 a 19.

Na co zwrócić uwagę?

Nasz niepokój powinna wzbudzić apteka, który nie podaje numeru telefonu lub tylko komórkowy, a także gdy nie można dodzwonić się do apteki. Także jeśli podczas porady osoba nie potrafi odpowiedzieć na pytania o stosowaniu produktu. Legalna apteka internetowa oferuje wiele możliwości kontaktu, mejlowo, telefonicznie, czy używając innych platform. Oferta zawiera przynajmniej kilka tysięcy produktów, ale nie sprzedaje przez internet leków na potencję czy odchudzanie. Powinna być także podane pełne dane firmy, adres i telefony kontaktowe w widocznym miejscu.

Jaka jest apteka godna zaufania?

Jedną z godnych polecenia jest https://www.nowafarmacja.pl/. Firma istnieje od 2006 roku i dysponuje ponad 100 aptekami stacjonarnymi. Od 2011 oferują oni sprzedaż internetową i dysponują specjalistami, którzy służą pomocą telefoniczną, czy mailową. Zrealizowali oni już ponad 275 tysięcy zamówień oraz zostali wyróżnieni trzykrotnie przez serwis Opineo.pl w kategorii Artykuły medyczne w prestiżowych Rankingach Sklepów Internetowych. Poza tym na stronie można znaleźć także artykułu napisane przez specjalistów. Warto wybrać sprawdzoną aptekę, aby mieć pewność, że dany lek nam pomoże, a nie zaszkodzi.  

Jakie są zalety aptek internetowych?

Pierwszą z nich to wygoda zakupu. Produkt dotrze bezpośrednio do domu bez potrzeby stania w kolejce. Dzięki aptece internetowej mamy pewność, że dostaniemy potrzebny lek. W magazynach znajdziemy tysiące produktów, dzięki czemu nie musimy czekać, aż dojdzie dany produkt do naszej apteki. Można także zapoznać szybko i łatwo ze składem ulotki, a także porównać ceny i wybrać tę korzystniejszą. W przypadku wstydliwych produktów możemy zamówić je bez stresu. Warto pamiętać, że nie można kupić leków na receptę przez internet, ale dermokosmetyki, suplementy diety czy preparaty wzmacniające odporność, czy witalność. Rynek aptek internetowych podlega ciągłemu rozwojowi i zakup przez internet jest coraz bardziej popularny, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Warto pamiętać, by kupować w zaufanych i sprawdzonych miejscach, dzięki czemu zakup z domu będzie wygodny i bezpieczny.