Jaki materac zapewni Ci zdrowy i wygodny sen wolny od alergenów?

Rodzaj podłoża, na którym się śpi, bezpośrednio przekłada się na stopień regeneracji, zdrowia i wypoczynku. Wybór najlepszego materaca nie jest jednak zbyt łatwy, gdyż przebierać można spośród wielu rodzajów. Czym się one charakteryzują i które najbardziej zasługują na uwagę?

Do najbardziej klasycznych i jednocześnie najstarszych materacy należą produkty materiałowe, wypełnione metalowymi sprężynami. Dzięki stosunkowo solidnej konstrukcji zapewniają raczej twarde, nie zapadające się pod wpływem nacisku podłoże. Nowoczesne materace sprężynowe, występujące pod nazwą materacy kieszeniowych(lub kieszonkowych) składają się z kilku różnych warstw. Niestety, tego typu produkty są również najbardziej ulubione przez wszelkiego rodzaju grzyby, pleśnie i roztocza, których nader trudno się z nich później pozbyć.
Dużą popularnością cieszą się materace wykonane ze zwulkanizowanego mleczka kauczukowego, czyli – innymi słowy – materace lateksowe. Dobre jakościowo produkty cechują się antybakteryjnością i mogą być polecane dla alergików. W pracy są ciche, dopasowują się do ciała, jednak mogą mieć spore trudności z zagwarantowaniem równomiernego rozkładu obciążenia każdej części śpiącego.
Jeszcze innymi cechami charakteryzują się materace piankowe, wykonane z masy poliuretanowej. Ich konstrukcja sprawia, że nacisk na mięśnie w trakcie snu, podobnie jak naczynia krwionośne, staje się ograniczony, przez co sen jest zdrowszy. Materace tego typu nie słyną jednak z długiej żywotności i nie prezentują najlepszych parametrów w zakresie równomiernego rozkładu ciała. Wady te rozwiązane są przez inną odmianę produktów, materace wysokoelastyczne, jednak te nie muszą być z kolei materacami hipoalergicznymi.

Materace termoelastyczne – hipoalergiczność, temperatura i rozkład ciężaru ciała

Nowoczesne materace termoelastyczne stanowią ciekawą alternatywę względem powyższych produktów. Wynika to z faktu, że ich specjalna konstrukcja łączy zalety pozostałych alternatyw, jednocześnie unikając ich wad.
Tego rodzaju materace, podobnie jak poduszki termoelastyczne, są w pełni hipoalergiczne. Termoelastyczna pianka składa się z tysięcy komór wypełnionych powietrzem. Jej materiał sprawia, że nie istnieje możliwość osiedlenia się roztoczy, ani powstawania niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni. Przyczynia się do tego także funkcja termoregulacyjna sprawiające, że nadmiar wilgoci jest automatycznie usuwany z materaca. Cecha ta zapewnia nie tylko zdrowy wypoczynek, ale znacznie wpływa również na jego komfort.
Kluczową zaletą materaców termoelastycznych jest wielowarstwowa struktura, odpowiadająca za równomierny rozkład obciążenia. Oznacza to, że użytkownik nie jest narażony na zgubny efekt „zapadania się” w materacu, a każda część ciała odnajduje indywidualny stopień potrzebnego podparcia.
Z pewnością wybierając materac można kierować się indywidualnymi preferencjami. Biorąc jednak pod uwagę badania dotyczące wpływu materaca na zdrowie, kondycję i postawę, warto zdecydować się na najlepsze rozwiązania i postawić na nowoczesne materace termoelastyczne.
Dla tych, którzy obawiają się czy będzie im odpowiadał materac termoelastyczny ciekawą propozycję przygotowała firma Sovea, która pozwala testować swoje materace termoelastyczne aż przez 60 dni. Do tego czasu można sprawdzić komfort użytkowania i odesłać jeśli produkt nie spełni oczekiwań.